Назад

Jak zameldować się w Polsce przez Internet?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-29

Meldunek, czyli rejestracja miejsca zamieszkania, jest w Polsce obowiązkiem prawnym, który dotyczy zarówno obywateli RP, jak i cudzoziemców. Proces ten ma na celu nie tylko ewidencję ludności, ale także zapewnienie sprawnego działania administracji publicznej.

Rejestracja miejsca zamieszkania obejmuje meldunek na pobyt stały i czasowy. Pobytem czasowym jest przebywanie w danym miejscu bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej lub tej samej miejscowości, pod konkretnym adresem. Pobytem stałym określa się zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem, z zamiarem stałego w niej przebywania.

Poza osobistą wizytą w urzędzie, meldunku można dokonać też online. Kto i w jaki sposób może skorzystać z tej e-usługi? Odpowiadamy.

 

Wymagania formalne

Aby zameldować się pod konkretnym adresem bez udziału urzędnika należy być właścicielem lokalu, w którym chcemy się zameldować, lub mieć do niego inny tytuł prawny oraz widnieć w księdze wieczystej tego lokalu.

Bez udziału urzędnika można zameldować również swoje niepełnoletnie dziecko, jeśli w rejestrze PESEL przy jego danych wpisano numer PESEL rodzica. Jeśli w księdze wieczystej są dane dziecka, a adres lokalu się zgadza, system zamelduje dziecko automatycznie.

Meldunku w naszym imieniu może dokonać również pełnomocnik. Wówczas należy udzielić mu pełnomocnictwa elektronicznego i je elektronicznie podpisać. Pełnomocnictwo można też przekazać do urzędu korzystając z formularza pisma ogólnego.

Podstawowymi narzędziami do załatwienia sprawy są: profil zaufany oraz telefon. W przypadku obywateli RP można też użyć e-dowodu, jeśli mamy w nim certyfikat podpisu osobistego.

 

Dokumenty

W przypadku właściciela lub posiadania innego tytułu prawnego do mieszkania wymaga się przekazania numeru księgi wieczystej lokalu. Jeśli dane nie są zgodne z danymi w księdze wieczystej, należy dołączyć jeden z dokumentów elektronicznych, np.: umowę cywilnoprawną najmu, odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzję administracyjną, orzeczenie sądu.

W przypadku osób niebędących właścicielami lokalu lub nieposiadających do niego  innego tytułu prawnego należy dołączyć dokument elektroniczny:    oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania i potwierdza nasz pobyt w lokalu oraz dokument, który potwierdza tytuł prawny właściciela lub innego podmiotu do tego mieszkania.

Dokumenty mogą być przesłane w formie skanów.

 

Gdzie składamy dokumenty?

Informację o meldunku przesyłamy do urzędu gminy, na terenie której mieszkamy. Co istotne, jednocześnie z zameldowaniem można wymeldować się z dotychczasowego miejsca pobytu stałego i czasowego. 

 

Opłaty

Usługa zameldowania jest bezpłatna.

Opłacie podlega jedynie wydanie zaświadczenia o meldunku czasowym, gdy system nie zamelduje nas automatycznie.

 

Proces meldunkowy

Po kliknięciu przycisku „Zamelduj się” w serwisie gov.pl zostaniemy przekierowani na stronę login.gov.pl. Po zalogowaniu się wypełniamy właściwy formularz i dodajemy wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli zaznaczymy, że chcemy dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, musimy dołączyć potwierdzenie płatności. Można też wybrać, w jaki sposób chcemy je otrzymać: pocztą, osobiście czy elektronicznie na ePUAP. Po podpisaniu i wysłaniu zgłoszenia otrzymamy potwierdzenie na swoją skrzynkę ePUAP.

 

Czas załatwienia sprawy

 

Jeśli meldujemy siebie lub swoje niepełnoletnie dziecko i dane są zgodne z księgą wieczystą lokalu, informacje o zameldowaniu otrzymamy od razu.

Jeśli dane nie są zgodne z księgą wieczystą lub gdy meldujemy inną osobę i dołączymy wszystkie potrzebne dokumenty – urzędnik dokona meldunku po otrzymaniu naszego zgłoszenia.

W przypadku dołączenia cyfrowych odwzorowań dokumentów – urzędnik może poprosić o ich oryginały i zamelduje nas dopiero po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości.

 

 

 

Anna Gawrylik (Powroty.gov.pl)

 

Źródło:

Serwis gov.pl