Zdrowie Zdrowie

Назад

Który urząd ubezpiecza w trakcie transferu zasiłku dla osób bezrobotnych?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 r. (NFZ)

Który urząd pracy w przypadku transferu zasiłku dla bezrobotnych powinien nas ubezpieczać? Ja właśnie wróciłam do Polski. Asumt poinformował mnie, że będzie mnie ubezpieczać powiatowy urząd pracy.

W przypadku transferu zasiłku dla bezrobotnych to zagraniczny urząd pracy przekazuje środki do wojewódzkiego urzędu pracy, gdyż w/w środki pochodzą z instytucji zagranicznej. Również te instytucje są odpowiedzialne za ubezpieczenie zdrowotne osoby.

Dokumentem, który to potwierdzi jest EKUZ wydany przez państwo, które Państwa ubezpiecza. Dopiero po zakończeniu transferu zasiłku dla bezrobotnych, osoba po zarejestrowaniu się jako bezrobotna w Polsce może zostać ubezpieczona przez właściwy Powiatowy Urząd Pracy.

Osoba transferująca zasiłek dla bezrobotnych jest w tym czasie ubezpieczona w kraju, który go wypłaca i powinna legitymować się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego lub innym dokumentem wydanym przez swoją instytucję ubezpieczeniową (S1).
Odnośnie S1 należy najpierw złożyć wniosek o wydanie dokumentu, a następnie  po uzyskaniu, należy złożyć go i zarejestrować w polskim NFZ. Wówczas nie tylko w nagłych przypadkach (jak w przypadku EKUZ) można korzystać z opieki zdrowotnej, na przykład u specjalistów.

 
 

Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.