Zdrowie Zdrowie

Назад

Brexit - Czy dokument S2 z Wielkiej Brytanii ma zastosowania w przypadku leczenia prywatnego w Polsce w placówce, która nie ma umowy z NFZ?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 (Ministerstwo Zdrowia)


Dokument S2 nie ma zastosowania w przypadku leczenia prywatnego w Polsce, jeżeli placówka nie ma umowy z NFZ.

Osoba ubezpieczona w Wielkiej Brytanii może korzystać z planowego leczenia (operacyjnego/zabiegowego) w Polsce po uprzednim uzyskaniu zgody brytyjskiej instytucji na udanie się w tym celu do Polski, tj.  po uzyskaniu dokumentu S2*. Koszty leczenia zrealizowanego na podstawie dokumentu S2 są rozliczane pomiędzy polskim świadczeniodawcą (szpitalem) a oddziałem wojewódzkim NFZ, na terenie którego świadczeniodawca/szpital prowadzi działalność leczniczą, a następnie zwracane NFZ przez brytyjską instytucję ubezpieczenia zdrowotnego.


Oznacza to, że posiadacz S2 z Wielkiej Brytanii może korzystać w Polsce ze świadczeń opieki zdrowotnej wyłącznie w tych podmiotach leczniczych, które posiadają kontrakt z NFZ.

Prywatny szpital może wykonać zabieg/operację na rzecz osoby ubezpieczonej w UK za pełną odpłatnością. Koszty leczenia ponosi pacjent. Na podstawie niżej wymienionych aktów prawnych/umów rozliczenie kosztów bezpośrednio pomiędzy polskim prywatnym (bez kontraktu z NFZ) szpitalem, a brytyjską instytucją nie jest możliwe.


Od wyjścia Wielkiej Brytanii  z Unii Europejskiej, kraj ten nie stosuje tzw. dyrektywy transgranicznej, tj. dyrektywy 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, przewidującej  możliwość zwrotu kosztów leczenia u prywatnych zagranicznych świadczeniodawców, zatem nie można ocenić, czy obecnie pacjent, który w pełni poniósł koszty leczenia w prywatnym szpitalu, uzyska ich zwrot z brytyjskiej instytucji. Rozstrzyga o tym brytyjskie prawo wewnętrzne (o ile oczywiście przewiduje taką możliwość).
Przed podjęciem prywatnego leczenia w Polsce pacjent z UK powinien pozyskać stosowną wiedzę w tym temacie w brytyjskich instytucjach ds. zdrowia.

*Podstawa prawna: umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej  oraz umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony.



 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.