Powrót

Reemigracyjne CV i list motywacyjny

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2021-12-30

CV i list motywacyjny to dokumenty, którymi chcesz przekonać pracodawcę, że warto jest Cię zaprosić do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Dokumenty te powinny z jednej strony prezentować Twoje doświadczenie edukacyjne czy zawodowe, a z drugiej – przekazać pracodawcy informacje o Twoich cechach, umiejętnościach oraz motywacji do pracy u tego, a nie innego pracodawcy. Pokaż więc pracodawcy, że Twoje doświadczenia zdobyte za granicą to ogromny atut, którego niczym innym nie da się zastąpić!

Jak zacząć

Jeżeli chcesz ułatwić sobie przygotowanie CV i listu motywacyjnego, zastanów się, jakie doświadczenia zdobyłeś przed wyjazdem na emigrację i na emigracji – pomyśl zarówno o doświadczeniach zawodowych, jak i innych, które miały wpływ na Twój rozwój. Następnie weź czystą kartkę i podziel ją na trzy kolumny.
W nagłówku pierwszej kolumny napisz „doświadczenia”, drugiej – „zdobyte umiejętności”, a trzeciej – „co to doświadczenie o mnie mówi” (o jakich moich cechach świadczy, co może być ważne z punktu widzenia pracodawcy). Wypisz teraz wszystkie doświadczenia, a następnie uzupełnij pozostałe kolumny.

Pamiętaj, że nawet najdrobniejsze doświadczenie mogło Cię wiele nauczyć i może być dowodem na posiadanie przez Ciebie cech, które będą istotne dla przyszłego pracodawcy.

Przykład

Doświadczenie,
np.
rodzaj pracy (wykonywane zadania),
ukończona szkoła
i inne

Zdobyte umiejętności

Co doświadczenie to o mnie mówi?

Praca kelnera
w pubie londyńskim:

– obsługa gości,

– współpraca z zespołem.

– dobra znajomość języka angielskiego,

– umiejętność swobodnego kontaktu z ludźmi (również mówiącymi obcym językiem),

– umiejętność organizacji czasu pracy,

– zdolność do ciężkiej pracy (również po godzinach).

– znam język
i mogę pracować z zagranicznymi klientami,

– jestem osobą pracowitą i wytrwałą.


Tabela ta posłuży Ci jako baza przy pisaniu CV oraz listu motywacyjnego.

Warto wiedzieć

Przygotowując swoje CV, możesz skorzystać z tzw. Europejskiego CV (Europass - CV). Możesz również skorzystać ze stron internetowych, które oferują pomocne narzędzia w pisaniu CV, np. Fabryka CV, Canva.

Jak długie powinno być CV i list motywacyjny

Pamiętaj, że pracodawcy otrzymują aplikacje także od innych kandydatów i nie mają czasu na czytanie wielostronicowych elaboratów. Dlatego też CV i list motywacyjny powinny być zarówno krótkie, jak i przejrzyste, tak aby pracodawca po przejrzeniu miał ogólną wiedzę na temat kandydata. Przyjmuje się, że dobrze napisany życiorys mieści się na dwóch stronach, a list motywacyjny na jednej stronie. W związku z tym bardzo ważny jest dobór informacji, które powinny się w nich znaleźć.

Jak powinno wyglądać CV?

CV w nagłówku powinno być podpisane, a obok podpisu powinniśmy zamieścić w widocznym miejscu nasze dane kontaktowe. To, jaka będzie forma życiorysu, zależy od naszej inwencji. Wśród informacji, które powinny się w nim znaleźć, są:

Wykształcenie – w odwrotnej kolejności chronologicznej, tj. zacznij od szkół, które kończyłeś ostatnio. Jeżeli ukończyłeś studia, nie musisz pisać o tym, do którego liceum uczęszczałeś. Jeżeli kończyłeś szkoły za granicą, warto jest je wymienić i w zrozumiały oraz zwięzły sposób opisać, w jakim zakresie się tam kształciłeś.

Doświadczenie zawodowe – w odwrotnej kolejności chronologicznej, tj. zacznij od miejsc pracy, w których pracowałeś ostatnio, a potem przejdź do tych, w których pracowałeś wcześniej. Dobrze jest podać adres pracodawców i ich stronę internetową (jeżeli taką mają; dzięki temu Twój przyszły pracodawca będzie miał możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o Twoich poprzednich pracodawcach – szczególnie zagranicznych!). Możesz także umieścić telefony kontaktowe do poprzednich pracodawców (również zagranicznych!). Będzie to przydatne, jeśli Twój potencjalny pracodawca zechce sprawdzić twoje referencje.

Ukończone kursy i szkolenia – tutaj napisz o różnych certyfikatach, które uzyskałeś. Jeżeli ukończyłeś wiele szkoleń, nie musisz pisać o wszystkich. Pamiętając o tym, że Twój życiorys ma być czytelny i przejrzysty, wybierz te najważniejsze dla danego pracodawcy.

Znajomość języków obcych – przypomnij krótko w tym miejscu o twoim doświadczeniu w pracy za granicą. Sformułowanie „angielski – zaawansowany (praca w firmowym punkcie obsługi klienta w Wielkiej Brytanii)” brzmi bardziej atrakcyjnie niż po prostu „angielski – zaawansowany”. Tutaj możesz też pochwalić się certyfikatem znajomości języka. Pomyśl również o dodatkowym złożeniu życiorysu w wersji obcojęzycznej (w ten sposób już na etapie składania dokumentów wykażesz się znajomością języka w praktyce).

Dodatkowe umiejętności – tutaj napisz o wszelkich swoich umiejętnościach, które uznasz za ważne (szczególnie z punktu widzenia przyszłego pracodawcy), takich jak np. znajomość obsługi programów komputerowych, umiejętność prowadzenia samochodu (kategoria prawa jazdy, jeżeli takie posiadamy), itp.

Zainteresowania – tutaj napisz o swoim hobby. Ciekawa pasja może również zachęcić pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Życiorys możesz uzupełnić o rubrykę „Inne informacje” lub „Inne doświadczenia”, w której zamieścisz informacje niemieszczące się
w innych kategoriach.

Aby przyszły pracodawca mógł się z tobą skontaktować, w swoim Curriculum Vitae musisz zamieścić odpowiednią klauzulę, w której jednoznacznie wyrazisz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez firmę, do której wysyłasz aplikację.

Na końcu CV umieść formułę „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko” lub bardziej oficjalnie: „Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę (nazwa firmy) w prowadzonym przez nią procesie rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko".

Pamiętaj, że każdy z nas może mieć inną ścieżkę kariery zawodowej, a także każdy pracodawca może oczekiwać od nas czegoś innego, dlatego traktuj schemat CV elastycznie. Może się np. okazać, że będziesz musiał przewidzieć inne rubryki, o których tutaj nie piszemy albo pewne kwestie będą wymagały wyodrębnienia.

Warto jest załączyć do CV kopie referencji (opinii) od poprzednich pracodawców. Poproś koniecznie swojego pracodawcę zagranicznego o wystawienie takich referencji. Jeżeli w referencjach tych znajdzie się informacja o twoich kompetencjach, sumienności, znajomości języka itp., po powrocie do Polski mogą się one okazać bardzo cenne!

Jak powinien wyglądać list motywacyjny

List motywacyjny powinien być skierowany do konkretnego pracodawcy, dlatego też przed jego napisaniem dowiedz się więcej
o tym pracodawcy, korzystając choćby z Internetu. Jeżeli planujesz wysłać kilkadziesiąt aplikacji, powinieneś także przygotować kilkadziesiąt listów motywacyjnych (które mogą mieć wspólne elementy; każdy jednak powinien być dopasowany do swojego adresata).

List motywacyjny służy rozwinięciu informacji zawartych w życiorysie oraz przekonaniu pracodawcy, że masz motywację do pracy. List taki nie powinien być prostym powtórzeniem informacji z CV. Przygotowując list motywacyjny, napisz, co możesz zaoferować pracodawcy (jakie masz umiejętności i cechy), potwierdzając to przywołaniem doświadczeń zawartych w życiorysie, np. „ukończenie kursu językowego w Londynie pozwoliło mi na opanowanie języka angielskiego, dzięki czemu jestem gotowy do pracy z klientami obcojęzycznymi, a także prowadzenia korespondencji w języku angielskim”; „praca w restauracji w Dublinie była dla mnie okazją do zdobycia doświadczenia w zakresie udanej współpracy zespołowej, w tym np. racjonalnego planowania czasu pracy”. Następnie pokaż pracodawcy, że już coś wiesz o jego firmie – może to być jedna, drobna i konkretna informacja, która zachęca Cię do ubiegania się o tę pracę, np.: „Ponieważ w zeszłym roku byli Państwo trzecim największym producentem mebli w regionie, a ponadto gwarantują Państwo przemyślaną i atrakcyjną ścieżkę kariery – praca dla Państwa byłaby dla mnie bardzo ciekawym wyzwaniem”; „To, że współpracują Państwo z kontrahentami brytyjskimi, pozwoliłby mi na wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas pobytu w Anglii”.

O czym jeszcze należy pamiętać

CV i list motywacyjny zawierają nie tylko szczegółową informację dla pracodawcy o Twoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i motywacji do pracy. Dokumenty te zawierają także informacje o Twojej dokładności, staranności (koniecznie pamiętaj
o podpisaniu obu dokumentów!), umiejętności logicznego porządkowania faktów czy umiejętności autoprezentacji. Staranność, z jaką przygotowałeś CV, może świadczyć o tym, czy rzeczywiście zależy Ci na pracy u danego pracodawcy. Przykładowo literówki mogą być sygnałem, że pisałeś je w biegu, nie wiedząc nawet do jakiego pracodawcy ma dotrzeć. Logiczne i przejrzyste uporządkowanie doświadczeń zawartych w życiorysie to najlepszy sposób na przekazanie pracodawcy sygnału, że jesteś logiczną, dobrze zorganizowaną osobą.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.