Przewóz okazów gatunków zagrożonych wyginięciem
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2022-10-14
Przewóz okazów gatunków zagrożonych wyginięciem
Przewóz okazów gatunków zagrożonych wyginięciem (zwanych okazami CITES) podlega ograniczeniom i może odbywać się wyłącznie na podstawie odpowiedniej dokumentacji.
Należy pamiętać, że przewóz okazów gatunków zagrożonych wyginięciem wymaga uzyskania specjalnych dokumentów, a ich brak grozi karą więzienia, karą pieniężną i konfiskatą przewożonych okazów.
Przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt należy upewnić się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory poprzez ograniczanie handlu (CITES). Jeżeli przewożona rzecz została utworzona z zagrożonych gatunków objętych tymi przepisami, nie znaczy to, że nie ma możliwości przywiezienia jej do kraju. Należy jednak upewnić się, że okaz został legalnie pozyskany i dopełnić wszelkich wymaganych procedur eksportowych i importowych.
Lista gatunków zagrożonych wyginięciem jest zawarta w załącznikach I, II i III Konwencji Waszyngtońskiej. Z ich treścią można zapoznać się na stronie sekretariatu CITES.
Przed planowanym przyjazdem należy sprawdzić czy okazy, które chcemy przywieźć do Unii Europejskiej, należą do gatunków CITES i czy ich wwóz jest obecnie dozwolony. Ze względu na swobodny przepływ towarów w obrębie Unii Europejskiej dokumenty CITES wydane w jednym z krajów Wspólnoty są honorowane przez inne kraje.
Okazami CITES są żywe lub martwe rośliny i zwierzęta, ich części i produkty pochodne, np.:
- spreparowane zwierzęta lub części ich ciał,
- torebki, portfele, paski, buty wykonane np. ze skór krokodyli, węży czy waranów,
- futra i skóry z dzikich kotów, niedźwiedzi, wydr lub wilków,
- wyroby jubilerskie, w skład których wchodzi np. kość słoniowa,
- pamiątki, takie jak koralowce, wybrane muszle - np. przydaczni i skrzydelnika olbrzymiego; pamiątki z kości słoniowej, zębów hipopotama, kości żyraf i innych chronionych zwierząt, włosia słonia, skór gadów; pióra np. papug, ptaków drapieżnych czy sów; nalewki z chronionymi gatunkami węży; zasuszone koniki morskie, szczęki rekinów itp.,
- tradycyjne medykamenty mogące zawierać m.in. róg nosorożca, kości dzikich kotów, żółć niedźwiedzi, łuski łuskowców, wyciągi z koników morskich, pijawek czy storczyków.
Znając nazwę łacińską konkretnego gatunku można sprawdzić czy należy on do CITES poprzez tą wyszukiwarkę.
Pełna lista gatunków objętych ochroną znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - tekst ujednolicony
2. Rozporządzenie Rady (WE) NR 338/97
Aktualizacja: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.