Powrót

Powrót do kraju jako rodzina. Jak wspierać dzieci w procesie readaptacji?

Powrót do kraju jako rodzina.

Jak wspierać dzieci w procesie readaptacji?

Dorośli podejmują decyzję o powrocie do kraju, ale jej konsekwencje dotyczą także dzieci. Bywa, że to właśnie troska o nie, ich dobro i  wychowanie jest ważnym elementem decyzji o powrocie.

Warto pamiętać, że wszystko, czego doświadczamy, przeżycia związane z powrotem, takie jak: radość, ekscytacja, ale też obawa, niepokój, zniechęcenie, mogą być udziałem naszych dzieci.

Przebieg procesu readaptacji u dzieci zależy od wielu czynników, m.in.:

 • wieku dziecka - dla starszych dzieci powrót do kraju wiąże się często ze zmianą systemu edukacyjnego,
 • znajomości języka polskiego - czasem emigracja, szczególnie wieloletnia, nie sprzyja utrzymaniu znajomości języka ojczystego na odpowiednim poziomie,
 • czy powrót do kraju to kolejna zmiana miejsca zamieszkania rodziny - jeśli dziecko przeżyło już podobny proces, jest szansa, że wykorzysta wypracowane mechanizmy w nowych warunkach.

Rodzice mogą aktywnie włączyć się we wspieranie dzieci w tym procesie, zarówno w obszarze rodziny, jak i poza nią.

Wskazówki

 • Bądźcie blisko swoich dzieci, znacie je najlepiej i najtrafniej ocenicie jak radzą sobie z nową sytuacją.
 • Wykorzystajcie trudności związane ze zmianą na budowanie silniejszych więzi:
  - ważne, aby w sprawach ważnych dla dzieci uczestniczyli obydwoje  rodzice;
  - „czas jeden na jeden” jest doskonałą okazją na odkrywanie największych radości i największych trosk;
  - włączcie w codzienne życie dziadków i dalszą rodzinę, często jest to nowe doświadczenie dla obu stron, w czasie emigracji rodzina słuchała relacji z naszego życia, a teraz będzie jego częścią;
   - twórzcie rytuały Waszej rodziny, które będą wnosiły radość i poczucie bezpieczeństwa w Wasze życie.
 • Pomóżcie dzieciom odnowić stare przyjaźnie i tworzyć nowe, może trzeba będzie wspólnie opłakać znajomość, która nie przetrwała rozstania.
 • Wspierajcie dzieci w rozwijaniu pasji i talentów – sukcesy i radości w tych dziedzinach budują poczucie własnej wartości i podnoszą samoocenę.
 • Wybierzcie przedszkole lub szkołę najlepiej odpowiadającą potrzebom Waszych dzieci, szczególnie w dużych miastach oferta jest bardzo szeroka i różnorodna.
 • Jeśli możecie, zaangażujcie się w szkolne życie Waszych dzieci – szybciej poznacie i zrozumiecie wiele mechanizmów dotyczących systemu edukacyjnego, w jakim one funkcjonują.
 • Znajdźcie sprzymierzeńca dla Was i Waszych dzieci w szkole – dobry nauczyciel pomoże zrozumieć nowy system i lepiej dostosować się do niego.
 • Dbajcie o równowagę między obowiązkami a wypoczynkiem. Po powrocie jest tak wiele spraw do nadrobienia… .
 • Doceniajcie każdy, nawet najmniejszy sukces, jaki odniosą Wasze dzieci.

Czasem warto o wspieraniu dzieci i innych doświadczeniach związanych z emigracją i powrotem do kraju porozmawiać z osobami, które mają podobne doświadczenia.

 

Warto wiedzieć

Budując na nowo życie w kraju, starajmy się utrzymać relacje z przyjaciółmi, których opuściliśmy. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, wspierajmy je w smutku po rozstaniu. Najważniejsze, aby mogły opowiedzieć o swoich uczuciach i czuć się rozumiane przez najbliższych. Kontakt telefoniczny, internetowy czy wspólny wakacyjny wyjazd łagodzą smutek związany z rozstaniem i mogą również wpłynąć na złagodzenie trudności readaptacyjnych u dzieci.

Dorota Dulińska
Psycholog/uczestnik Spotkań Powrotowych


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.