Powrót do kraju jako rodzina. Jak wspierać dzieci w procesie readaptacji?
Powrót do kraju jako rodzina.
Jak wspierać dzieci w procesie readaptacji?
Dorośli podejmują decyzję o powrocie do kraju, ale jej konsekwencje dotyczą także dzieci. Bywa, że to właśnie troska o nie, ich dobro i wychowanie jest ważnym elementem decyzji o powrocie.
Warto pamiętać, że wszystko, czego doświadczamy, przeżycia związane z powrotem, takie jak: radość, ekscytacja, ale też obawa, niepokój, zniechęcenie, mogą być udziałem naszych dzieci.
Przebieg procesu readaptacji u dzieci zależy od wielu czynników, m.in.:
- wieku dziecka - dla starszych dzieci powrót do kraju wiąże się często ze zmianą systemu edukacyjnego,
- znajomości języka polskiego - czasem emigracja, szczególnie wieloletnia, nie sprzyja utrzymaniu znajomości języka ojczystego na odpowiednim poziomie,
- czy powrót do kraju to kolejna zmiana miejsca zamieszkania rodziny - jeśli dziecko przeżyło już podobny proces, jest szansa, że wykorzysta wypracowane mechanizmy w nowych warunkach.
Rodzice mogą aktywnie włączyć się we wspieranie dzieci w tym procesie, zarówno w obszarze rodziny, jak i poza nią.
Wskazówki
- Bądźcie blisko swoich dzieci, znacie je najlepiej i najtrafniej ocenicie jak radzą sobie z nową sytuacją.
- Wykorzystajcie trudności związane ze zmianą na budowanie silniejszych więzi:
- ważne, aby w sprawach ważnych dla dzieci uczestniczyli obydwoje rodzice;
- „czas jeden na jeden” jest doskonałą okazją na odkrywanie największych radości i największych trosk;
- włączcie w codzienne życie dziadków i dalszą rodzinę, często jest to nowe doświadczenie dla obu stron, w czasie emigracji rodzina słuchała relacji z naszego życia, a teraz będzie jego częścią;
- twórzcie rytuały Waszej rodziny, które będą wnosiły radość i poczucie bezpieczeństwa w Wasze życie. - Pomóżcie dzieciom odnowić stare przyjaźnie i tworzyć nowe, może trzeba będzie wspólnie opłakać znajomość, która nie przetrwała rozstania.
- Wspierajcie dzieci w rozwijaniu pasji i talentów – sukcesy i radości w tych dziedzinach budują poczucie własnej wartości i podnoszą samoocenę.
- Wybierzcie przedszkole lub szkołę najlepiej odpowiadającą potrzebom Waszych dzieci, szczególnie w dużych miastach oferta jest bardzo szeroka i różnorodna.
- Jeśli możecie, zaangażujcie się w szkolne życie Waszych dzieci – szybciej poznacie i zrozumiecie wiele mechanizmów dotyczących systemu edukacyjnego, w jakim one funkcjonują.
- Znajdźcie sprzymierzeńca dla Was i Waszych dzieci w szkole – dobry nauczyciel pomoże zrozumieć nowy system i lepiej dostosować się do niego.
- Dbajcie o równowagę między obowiązkami a wypoczynkiem. Po powrocie jest tak wiele spraw do nadrobienia… .
- Doceniajcie każdy, nawet najmniejszy sukces, jaki odniosą Wasze dzieci.
Czasem warto o wspieraniu dzieci i innych doświadczeniach związanych z emigracją i powrotem do kraju porozmawiać z osobami, które mają podobne doświadczenia.
Warto wiedzieć
Budując na nowo życie w kraju, starajmy się utrzymać relacje z przyjaciółmi, których opuściliśmy. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, wspierajmy je w smutku po rozstaniu. Najważniejsze, aby mogły opowiedzieć o swoich uczuciach i czuć się rozumiane przez najbliższych. Kontakt telefoniczny, internetowy czy wspólny wakacyjny wyjazd łagodzą smutek związany z rozstaniem i mogą również wpłynąć na złagodzenie trudności readaptacyjnych u dzieci.
Dorota Dulińska
Psycholog/uczestnik Spotkań Powrotowych
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.
Więcej informacji