Formalności przed - USA Formalności przed - USA

Powrót

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby przewieźć własnego psa z USA do Polski?

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby przewieźć własnego psa z USA do Polski?

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 11.09.2020 r.

Zwierzęta domowe takie jak koty, psy, fretki  przywożone do Polski w celach niehandlowych z państw trzecich (nie należących do Unii Europejskiej):

  1. transponder, zgodnie z rozporządzeniem 576/2013, oznacza przeznaczone wyłącznie do odczytu pasywne urządzenie identyfikujące wykorzystujące określoną częstotliwość radiową ("mikroczip"):
    - zgodne z normą ISO 11784 i wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B;
    - możliwe do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785.                                                       

  2. muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
  3. muszą mieć świadectwo zdrowia + dokumentację dowodową obejmującą szczegółowe dane identyfikujące zwierzę, którego dotyczy zaświadczenie, szczegóły dotyczące szczepienia (i ewentualnie wynik próby serologicznej)

Wzór świadectwa zdrowia zwierząt domowych przewożonych do Polski w celach niehandlowych publikuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Trzeba zwrócić uwagę, że szczepienie przeciwko wściekliźnie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej trzeciego miesiąca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki.

Uwaga! Polska nie zezwala na przywóz kotów, psów, fretek w wieku poniżej trzeciego miesiąca życia.

Przywożone z USA psy, koty i fretki nie muszą mieć dodatkowo wyników tzw. badania miareczkowania, pod warunkiem, że podróż nie odbywa się tranzytem drogowym lub kolejowym przez państwo, które jest objęte wymogiem dokonywania tego rodzaju badania. Trzeba też pamiętać, że oprócz wymogów weterynaryjnych, należy zapoznać się również z warunkami przewozu żywych zwierząt określonych przez przewoźnika (np. linię lotniczą). Informacji w tej sprawie udzielają bezpośrednio biura danej firmy przewozowej.

Więcej informacji znajduje się po linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi-z-panstw-trzecich-do-polski---zasady


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.