Powrót z zagranicy. Jak przystosować się do życia w Polsce po latach spędzonych za granicą? Dla wielu emigrantów powrót do ojczyzny to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania, ale także konieczność przystosowania się do innej rzeczywistości. Towarzyszy temu szereg emocji – radości, obaw, ale też nadziei na nowy początek. Choć Polska to rodzinny kraj, dla wielu osób może wydawać się obcym miejscem, zwłaszcza po latach spędzonych w innym kręgu kulturowym. Jak więc przygotować się na powrót i jak najlepiej poradzić sobie z procesem ponownej adaptacji?
ZUS: emerytury i renty z zagranicy Emigracja i praca za granicą to temat bliski wielu Polakom. Wyjazdy do krajów Europy Zachodniej zyskały jeszcze większą popularność po 2004 r., kiedy to Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Umożliwiło to swobodne podróżowanie (bez granic) oraz podejmowanie legalnej pracy w innych unijnych krajach. Już teraz wielu Polaków może cieszyć się wypłatą łączonych świadczeń emerytalno-rentowych, na które zapracowali w Polsce i innych krajach.
Powrót z zagranicy do małego miasta. Jak odnaleźć się w mniejszej społeczności po życiu w metropolii? Powrót z zagranicy, zwłaszcza z metropolii, do małego miasta w Polsce to wyzwanie, które wymaga zarówno przystosowania się, jak i zmiany podejścia. Wielkie miasta oferują anonimowość, szerokie możliwości zawodowe i rozrywkowe. Po latach spędzonych w metropolii, powrót do małego miasta może być zarówno ekscytującym, jak i przytłaczającym doświadczeniem.
Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w Polsce w 2025 r. Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.
Co robić, gdy pracodawca w Niemczech nie wypłaca wynagrodzenia? Zdarzają się sytuacje, gdy pracownicy w Niemczech mierzą się z problemami związanymi z terminową wypłatą wynagrodzenia. W takich przypadkach ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób skutecznie dochodzić swoich praw. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, gdy pracodawca w Niemczech nie wypłaca wynagrodzenia na czas?
Uznanie okresów pracy za granicą. Rozmowa z Piotrem Kalbronem, Okręgowym Inspektorem Pracy w Katowicach [WYWIAD] Co należy zrobić, aby okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, zostały zaliczone do okresów pracy w Polsce? Czy zagraniczne dokumenty, które przedstawia się pracodawcy należy tłumaczyć? O to i kilka innych kwestii, dotyczących uznania okresów pracy za granicą, zapytaliśmy Piotra Kalbrona, Okręgowego Inspektora pracy w Katowicach.
Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.
Program „Aktywny Rodzic”. Które wsparcie cieszy się największą popularnością? Od początku października 2024 r. rodzice dzieci między 12. a 35. miesiącem życia mogą składać wnioski o dofinansowanie opieki nad pociechami, po to, by móc lepiej realizować obowiązki zawodowe. Program „Aktywny Rodzic”, bo o nim mowa, składa się z trzech rodzajów świadczeń: „aktywnie w żłobku”, „aktywni rodzice w pracy” i „aktywnie w domu”. Które z nich cieszy się największą popularnością? Przedstawiamy pierwsze statystyki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Powrót do Polski po latach. Jak pomóc dziecku w adaptacji do nowej rzeczywistości? Powrót do Polski po wielu latach spędzonych za granicą to ogromne wyzwanie, zarówno dla dorosłych, jak i ich dzieci. Dla najmłodszych może to być w szczególności trudne, zwłaszcza jeśli większość swojego życia spędziły w innym kraju, uczęszczając do zagranicznych szkół, mając przyjaciół z różnych kultur i posługując się obcym językiem. Proces adaptacji dziecka do nowej rzeczywistości w Polsce wymaga starannego przygotowania oraz wsparcia ze strony rodziców i otoczenia. Kluczowe znaczenie mają tutaj nie tylko aspekty emocjonalne, ale także praktyczne, takie jak nauka języka, akceptacja różnic kulturowych czy przystosowanie się do nowego systemu edukacyjnego.
„Aktywny rodzic” – wniosek można złożyć przez mZUS Program „Aktywny rodzic” rusza już 1 października 2024 r. Aby ułatwić beneficjentom skorzystanie ze świadczeń, ZUS umożliwił składanie wniosków elektronicznie, za pomocą aplikacji mZUS. Dzięki temu, w dowolnym czasie, bez konieczności osobistej wizyty w placówce, każdy zainteresowany może zdalnie ubiegać się o przysługujące mu wsparcie.
„Aktywny rodzic”, czyli nowe wsparcie z ZUS Już w październiku 2024 r. wystartuje nowy program wspierający rodziców, którzy chcą lepiej godzić aktywność zawodową z opieką nad dziećmi do trzeciego roku życia. Opiekunowie będą mogli skorzystać z jednego z trzech świadczeń. Jakich? W jakiej wysokości? Co jeszcze warto wiedzieć o programie „Aktywny rodzic”? Odpowiadamy.
Rozmowa o dwujęzyczności [WYWIAD] „Dwujęzyczność daje możliwość lepszego startu w życiu zawodowym i akademickim. Pozwala na równorzędne zanurzenie się w dwie kultury (nie tylko kultury języka), poszerza możliwości intelektualne i emocjonalne człowieka” – mówi Jolanta Grochala, która od ponad 17 lat uczy języka angielskiego. Większość tego czasu uczyła dwujęzyczne dzieci i młodzież w Wielkiej Brytanii. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z dwujęzycznością i polskim systemem edukacji. Porozmawialiśmy też o problemach, z którymi zmagają się rodzice i dzieci wracający do Polski i polskiej szkoły. Zachęcamy do lektury.
Uruchomienie systemu kolejki paszportowej w Konsulacie RP w Buenos Aires Komunikat dotyczący nowej metody zapisów na spotkania w sprawach paszportowych w Konsulacie RP w Buenos Aires od dnia 15 listopada 2024 r.
Uruchomienie systemu kolejki paszportowej w Konsulacie RP w Buenos Aires Komunikat dotyczący nowej metody zapisów na spotkania w sprawach paszportowych w Konsulacie RP w Buenos Aires od dnia 15 listopada 2024 r.
Dyżur konsularny w Gaziantep w dniu 23 listopada 2024 r. Konsulat Generalny RP w Stambule informuje, że w dniu 23 listopada 2024 r. (sobota) odbędzie się dyżur konsularny w Gaziantep w sprawach paszportowych oraz prawnych dla ob. RP.
Zapraszamy na webinarium informacyjne dotyczące programu stypendialnego Instytut Rozwoju Języka Polskiego zaprasza do udziału w webinarium informacyjnym dot. programu stypendialnego ogłoszonego 5.11.2024 r. W trakcie webinarium odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości!
Koncepcja wspierająca realizację zadań ustawowych Instytutu oraz „12 Celów Instytutu” pod nazwą „Bon świąteczny dla nauczycieli polonijnych” Celem głównym programu jest wspieranie nauczycieli polonijnych pracujących poza granicami Polski poprzez przekazanie im świątecznych bonów finansowych, które mogą przeznaczyć na rozwój zawodowy, zakup materiałów edukacyjnych lub inne cele związane z podnoszeniem jakości nauczania języka polskiego.
Ogłoszenie konkursu "INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2025" Minister Spraw Zagranicznych, działając na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024, poz. 1530 z późn. zm.) ogłasza otwarty konkurs ofert: „Infrastruktura polonijna 2025”.