Rodzina Rodzina

Back

W jaki sposób mogę zaktualizować dane w polskich aktach stanu cywilnego?

Wiosną 2008 roku wyszłam za mąż za obywatela Czech. Pobraliśmy się za granicą i z powodów finansowych nie mieliśmy szansy na osobiste pojawienie się w USC w Polsce. W związku z tym w polskich aktach stanu cywilnego widnieję jako panna. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 r.

Aktualizacja treści aktu stanu cywilnego po jego sporządzeniu następuje w formie dołączenia stosownej wzmianki dodatkowej w akcie.

Podstawą niniejszej wzmianki mogą być krajowe i zagraniczne dokumenty, np.: orzeczenia sadów, decyzje administracyjne, zagraniczne dokumenty stanu cywilnego.

Procedura naniesienia wzmianki jest uzależniona od charakteru sprawy, np.: administracyjne sprostowanie/uzupełnienie aktu przez polskiego kierownika urzędu stanu cywilnego lub rodzaju dokumentów będących jej podstawą, np.: zagraniczne orzeczenie
o rozwodzie, zmianie imienia/nazwiska.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.