Rodzina
Transfer renty/emerytury z UE/EOG a ubezpieczenie zdrowotne
Czy w przypadku transferu zagranicznej renty lub emerytury z innego kraju członkowskiego UE/EOG na polskie konto bankowe, polski bank jest zobowiązany pobrać składkę na ubezpieczenie zdrowotne?
Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 r. (ZUS)
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, bank wypłacający świadczenie emerytalno-rentowe z innego państwa członkowskiego UE, jest zobowiązany skierować do oddziału wojewódzkiego NFZ pytanie, czy świadczeniobiorca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.
Bank odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego danej osobie świadczenia zagranicznego, jedynie w przypadku gdy otrzymał z NFZ informację potwierdzającą podleganie danej osoby ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce z tytułu pobierania polskiego świadczenia emerytalno-rentowego.
W sytuacji, gdy NFZ nie potwierdzi faktu podlegania danej osoby ubezpieczeniu zdrowotnemu, bank wypłacający zagraniczne świadczenie nie dokona zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, a ze świadczenia zagranicznego nie będzie potrącana składka zdrowotna.
W takim przypadku osoba ta może skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Polsce na podstawie zaświadczenia S1 wystawionego przez instytucje właściwą państwa, które przyznało świadczenie.
Więcej informacji o dokumencie S1 można znaleźć tu.
Szczegółowych informacji w tym zakresie udzielić może NFZ.
Źródło: https://tiny.pl/9vv74
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.