Sylwester – kto najwcześniej, a kto najpóźniej wita Nowy Rok?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-12-27
10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1… PÓŁNOC! Słychać strzelające korki szampanów, ludzie składają sobie życzenia, panuje radosna atmosfera, każdy się uśmiecha i cieszy z nadejścia kolejnego roku. Jest to moment symboliczny, dający nadzieję na nowy, lepszy czas w nadchodzących miesiącach. Gdy w Polsce wybija północ, wielu mieszkańców Ziemi ma ceremonię przywitania Nowego Roku już dawno za sobą. Inni natomiast, dopiero myślą w co się ubrać, by szałowo wypaść w kluczowym momencie. Kto zatem najwcześniej, a kto najpóźniej wita Nowy Rok?
Jedni mieszkańcy Ziemi budzą się po udanej nocy sylwestrowej, inni są w trakcie powitania Nowego Roku, a jeszcze inni dopiero szykują się do wyjścia na imprezę. Wszystkiemu winne są… strefy czasowe. Mamy ich na Ziemi aż 38, co powoduje, że mieszkańcy naszej planety o tak różnych porach witają Nowy Rok.
Kto najwcześniej otwiera szampana?
Pierwsze sekundy Nowego Roku najwcześniej witają mieszkańcy Kiribati (Line Islands), wysp położonych na Oceanie Spokojnym w strefie czasowej UTC+14:00. W ich skład wchodzi m.in. Wyspa Bożego Narodzenia – największa wyspa koralowa na Pacyfiku. Na Kiribati (Line Islands) północ wybija o 11.00 polskiego czasu 31 grudnia.
Godzinę później Nowy Rok witają mieszkańcy Kiribati (Wyspy Feniks), Tonga i Samoa (UTC+13:00).
Kwadrans po nich szampana otwierają osoby zamieszkujące Wyspy Chatham, należące do Nowej Zelandii (UTC+12:45) oraz 45 minut później mieszkańcy Fidżi, Kiribati (Wyspy Gilberta), Nauru, Rosji* (daleki wschód), Tuvalu, Wake, Wallis i Futuna, Wyspy Marshalla oraz reszty Nowej Zelandii (UTC+12:00).
Jako że terytorium Australii obejmuje kilka stref czasowych, mieszkańcy tego kraju witają Nowy Rok o różnych porach. Najwcześniej życzenia noworoczne składają sobie mieszkańcy Lord Howe (UTC+10:30), niewielkiej wyspy wulkanicznej na Morzu Tasmana (Ocean Spokojny), położonej około 600 km na wschód od Australii. Najpóźniej Nowy Rok witają Australijczycy z Australii Zachodniej (UTC+08:00).
Gdy w Polsce jest dopiero godzina 16.00 31 grudnia, szampany otwierają m.in. Japończycy i Koreańczycy (UTC+09:00).
W największym pod względem ludności kraju świata, Chinach, Nowy Rok wita się 7 godzin wcześniej niż w Polsce. W Indiach (drugim co do ilości mieszkańców kraju świata, UTC+05:30) różnica ta wynosi 4,5 godziny.
Godzinę przed nami szampany otwierają m.in. Egipcjanie, Izraelczycy, Bułgarzy, Grecy, Finowie, Ukraińcy, Litwini i Łotysze (UTC+02:00).
Polskę obejmuje strefa czasowa UTC+01:00. Nowy Rok witamy więc razem z większością mieszkańców Unii Europejskiej, a ponadto m.in. z mieszkańcami Algierii, Tunezji, Kamerunu, Konga, Nigerii.
Kto świętuje po Polakach?
Gdy w Polsce przywitamy już Nowy Rok do otwarcia szampanów szykują się – godzinę po nas - m.in. Anglicy, Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy, Portugalczycy, Islandczycy, Senegalczycy. Te kraje leżą w strefie czasowej UTC±00:00.
Mieszkańcy największych brazylijskich miast, m.in. Rio de Janeiro, Sao Paulo oraz m.in. Argentyńczycy i Urugwajczycy (UTC-03:00) witają Nowy Rok 4 godziny po Polakach.
Dwie godziny później (o 6 rano polskiego czasu 1 stycznia) odgłosy szampanów będzie słychać m.in. w Nowym Jorku i innych miastach na Wschodnim Wybrzeżu USA, na Kubie, Jamajce i Kolumbii.
Na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a więc w takich miastach, jak Los Angeles czy San Francisco Nowy Rok wita się 9 godzin później niż w Polsce. Jeszcze później (10 godzin później niż w Polsce) szampana otwierają mieszkańcy Alaski.
Gdy w Polsce na dobre trwa już śniadanie noworoczne, mieszkańcy tak odległych zakątków kuli ziemskiej, jak Honolulu (Hawaje, USA) dopiero witają Nowy Rok (o 11.00 polskiego czasu 1 stycznia, UTC-10:00). Jeszcze później, o 12 polskiego czasu 1 stycznia, szampany otwierają m.in. mieszkańcy Pago Pago (stolicy Samoa Amerykańskiego, UTC-11:00). I w tej strefie czasowej kończy się huczne witanie Nowego Roku. Bo chociaż jest jeszcze jedna strefa, UTC-12:00, to obejmuje ona dwie niezamieszkane wyspy należące do USA (terytoria nieinkorporowane): Baker Island (wyspa stanowi Rezerwat Dzikiej Przyrody Wyspy Baker) i Howland Island (ciekawostka: Amelia Earhart zaginęła w locie na tę wyspę, gdzie miała tankować paliwo w swojej podróży dookoła świata).
Północ 31 grudnia / 1 stycznia to moment symboliczny i tak warto go traktować. Bo chociaż w różnych częściach świata chwila ta wypada w innym czasie, najważniejsze są dobre intencje, szczere życzenia, szampańska zabawa w gronie rodziny i przyjaciół oraz nadzieja, że kolejne miesiące będą lepsze od mijających.
*Rosja jest rekordzistką jeżeli chodzi o strefy czasowe w jednym przyległym regionie. Jej terytorium obejmuje 10 takich stref. Ogólnie 11 (Obwód kaliningradzki nie jest przyległym regionem).
Wojciech Napora, Powroty.gov.pl
AKTUALNOŚCI
-
-
Dyżur konsularny w Quito
21.02.2025 -
-
-