Zdrowie Zdrowie

Back

Przekraczanie granicy RP przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem (dokumenty)

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 r. (Straż Graniczny)

Kwestie te na gruncie polskiego prawa regulują przepisy ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2022 r. poz. 465) w brzmieniu:

"Art. 3. 1. Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.
2. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki
";

Przepisy te (nie wykluczając możliwości posiadania innego obywatelstwa) ustanawiają zasadę wyłączności i nadrzędności obywatelstwa polskiego w RP -  i tym samym obligują obywateli polskich - do posługiwania się w Polsce, w tym podczas przekraczania granicy - i to zarówno na wjazd jak również wyjazd z RP - wyłącznie polskimi dokumentami, do tego uprawniającymi).

W świetle art. 14 ww. ustawy o obywatelstwie polskim dziecko, którego jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a co więcej - w rozumieniu art. 34 Konstytucji RP, gdy jest to dziecko dwojga rodziców będących obywatelami RP nabywa polskie obywatelstwo (z zasady) i jego rodzice powinni jak najszybciej zadbać o uzyskanie dla niego polskiego paszportu/dokumentu uprawniającego do przekraczania granicy i posługiwania się nim podczas przekraczania granicy RP.

Straż Graniczna rekomenduje osobom posiadającym oprócz obywatelstwa polskiego również obywatelstwo innego państwa, a planującym podróż do Polski, aby z odpowiednim wyprzedzeniem podjęły starania, aby uzyskać polski dokument paszportowy.

Dodatkowe informcje można znaleźć na stronie internetowej SG:

Obywatele RP z podwójnym obywatelstwem

Gdy posiadasz podwójne obywatelstwo…

Podwójne obywatelstwo

 

 

 

 


 


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.