Back

Plan powrotu do Polski z dziećmi w 5 krokach

Osoby, które planują powrót do kraju, zwykle skupiają się na niezbędnych formalnościach. Tymczasem równie ważne jak dokumenty jest odpowiednie nastawienie psychiczne, zarówno rodzica jak i powracającego dziecka.

Punkty zebrane poniżej na pierwszy rzut oka mogą wydawać się oczywiste, jednak jak wynika z badań pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego – osoby powracające z emigracji zaskakująco często o fundamentalnych sprawach nie myślą. Być może spowodowane jest to tym, że decyzje podejmowane są impulsywnie albo pod wpływem jakiegoś wydarzenia lub choroby. Skupmy się zatem nie na formalnościach i dokumentach, ale na mentalnym przygotowaniu siebie i dzieci do tej zmiany.

Zróbcie listę „za i przeciw” - nie oszukujcie!

Zastanówcie się wspólnie, jakie korzyści oraz trudności wiązać się będą z przeprowadzką do Polski każdego z członków Waszej rodziny. Unikajcie idealizowania Polski, rodzimej rzeczywistości, jak i życia na emigracji. Ważne, żeby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty życia i dodatkowo ustalić ich priorytety. 

Skorzystajcie z doświadczeń innych

W realizacji powyższego punktu pomóc może kontakt z grupami reemigrantów przebywających w Polsce. Szukajcie blogerów, którzy już wrócili i opisują swoje doświadczenia albo dzielą się radami. To może być kopalnia wiedzy na temat tego, z jakimi oczekiwaniami każdy wraca do Polski i jak wygląda powrót w rzeczywistości – możliwe tu jest zarówno przykre jak i pozytywne rozczarowanie! Nie musicie tego wszystkiego sami doświadczać, dzięki takiej lekturze niektórych problemów na pewno uda Wam się uniknąć.

Niech dzieci mają aktywny udział w przygotowaniach

Nie wiecie, do którego miasta się przeprowadzić? Wybierzcie je wspólnie z dziećmi. Przeglądacie oferty sprzedaży lub wynajmu mieszkania – dzieci na pewno chętnie przyjrzą się zdjęciom pokoi i podzielą swoim zdaniem. Niech czują, że mają w tym aktywny udział. Oczywiste jest to, że ostateczną decyzję podejmiecie Wy. Każdy buntuje się, gdy narzucana mu jest czyjaś wola, gdy nie jest pytany o zdanie. Aby tego uniknąć i zminimalizować stres dziecka związany z przeprowadzką, warto jest je włączyć do tych planów i poszukiwań. Dodatkowo ważne jest, żebyście postarali się uświadomić dzieciom z czym będzie wiązała się taka zmiana –z jednej strony rozstanie z obecnymi kolegami, z drugiej jednak - nowi znajomi, bliskość dziadków, kuzynów i reszty rodziny.

Pożegnania są ważne

Nie zapomnijcie również poinformować nauczycieli w obecnej szkole o planowanym wyjeździe – nauczyciele wraz z dziećmi często szykują specjalne pożegnanie – kartki oraz prezenty dla wyjeżdżającego dziecka. To ważne, żeby Wasze dziecko miało okazję pożegnać się z obecnymi kolegami, to również dodatkowo je dowartościuje. Taki „bagaż” pozytywnych emocji przyda mu się na starcie, po przyjeździe do Polski.

Zastanów się czy Twoje dziecko na pewno wraca…

Zwróć uwagę na to, że Wasz „powrót” do Polski dla Twojego dziecka wcale nie musi być powrotem. Jeśli całe swoje dotychczasowe świadome życie spędziło za granicą – dla niego to tamten kraj jest domem, a Polska krajem, do którego emigruje. Ono Polskę często zna tylko z kilkutygodniowych pobytów na wakacjach u dziadków lub wspólnie z nimi spędzanych świąt. Przeprowadzka może okazać się również z tego powodu bardzo stresującym wydarzeniem – wszyscy spodziewają się, że maluch wraca do swojej ojczyzny, do swojego „naturalnego” otoczenia. W związku z tym oczekuje się, że adaptacja powinna odbyć się bezboleśnie. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od Twojej oraz innych dorosłych wrażliwości na potrzeby dziecka w tym trudnym okresie. Pamiętaj, że zawsze możecie skorzystać z wsparcia pedagoga szkolnego lub poradni psychologiczno-pedagogicznych. Proś o pomoc, jeśli Twoje dziecko jej potrzebuje.

Trzymamy kciuki!

Agnieszka Juźwiuk, Powroty.gov.pl

Źródło:

„(Nie)łatwe powroty do domu? Funkcjonowanie dzieci i młodzieży powracających z emigracji” Halina Grzymała-Moszczyńska, Joanna Grzymała-Moszczyńska, Joanna Durlik, Paulina Szydłowska, Warszawa, 2015