Back

Legalizacja pobytu członka rodziny obywatela polskiego, powracającego po pobycie w innym państwie UE, EOG, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii

Informacje zgodne ze stanem prawnym na: 2023-09-26

Cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego będący małżonkiem obywatela polskiego, który bezpośrednio przed przyjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadał prawo pobytu powyżej 3 miesięcy lub prawo stałego pobytu w innym państwie UE, EOG, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii, którego związek małżeński został zawarty przed pobytem lub w trakcie pobytu w ww. krajach oraz, który zamierza osiedlić się w Polsce na stałe może przebywać na terytorium Polski przez okres do trzech miesięcy bez potrzeby uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń.

Powyższa zasada dotyczy także cudzoziemca małżonka obywatela polskiego, który posiadał poprzednio obywatelstwo innego państwa UE, EOG, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii.

 

Warto wiedzieć

Z powyższych rozwiązań może skorzystać także:

1. bezpośredni zstępny (córka/syn) obywatela Polski lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostającego na utrzymaniu tego obywatela lub jego małżonka, w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

  • obywatel Polski bezpośrednio przed przyjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadał prawo pobytu powyżej 3 miesięcy lub prawo stałego pobytu w innym państwie członkowskim UE, EOG, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii,

  • życie rodzinne z obywatelem polskim zostało rozwinięte lub umocnione przed pobytem lub w trakcie pobytu ww. krajach,

  • obywatel Polski zamierza ponownie zamieszkać na terytorium Polski na stałe,

 

2. bezpośredni wstępny (matka/ojciec) obywatela Polski lub jego małżonka, pozostającego na utrzymaniu tego obywatela lub jego małżonka, w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

  • obywatel Polski bezpośrednio przed przyjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadał prawo pobytu powyżej 3 miesięcy lub prawo stałego pobytu w innym państwie członkowskim UE, EOG, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii,

  • życie rodzinne z obywatelem polskim zostało rozwinięte lub umocnione przed pobytem lub w trakcie pobytu ww. krajach,

  • obywatel Polski zamierza ponownie zamieszkać na terytorium Polski na stałe,

 

3. bezpośredni wstępny (matka/ojciec) małoletniego obywatela polskiego, w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

  • małoletni bezpośrednio przed przyjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadał prawo pobytu powyżej 3 miesięcy lub prawo stałego pobytu w innym państwie członkowskim UE, EOG, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii,
  • małoletni zamierza ponownie zamieszkać na terytorium Polski na stałe,
  • bezpośredni wstępny sprawuje faktyczną opiekę nad nim,
  • małoletni pozostaje na utrzymaniu bezpośredniego wstępnego.

Po upływie trzech miesięcy pobytu w Polsce opisani wyżej członkowie rodziny obywatela Polski są obowiązani uzyskać kartę pobytową. W tym celu powinni złożyć wniosek u wojewody w miejscu swojego zamieszkania.

Wniosek powinien zostać złożony na specjalnym formularzu, osobiście, najpóźniej następnego dnia po upływie trzech miesięcy od momentu wjazdu na terytorium Polski. Do wniosku należy dołączyć aktualne fotografie, dokumenty lub pisemne oświadczenia potwierdzające spełnianie warunków pobytu. Do wglądu zaś okazuje się ważny dokument podróży.

Członek rodziny obywatela polskiego, który uchyla się od obowiązku posiadania albo wymiany karty pobytowej, podlega karze grzywny.

 

Prawo stałego pobytu

Członek rodziny obywatela polskiego nabywa prawo stałego pobytu po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z obywatelem Polski, podczas którego spełniał co najmniej jedną z przesłanek prawa pobytu w Polsce.

Małżonek obywatela Rzeczypospolitej Polskiej nabywa prawo stałego pobytu po upływie 3 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Polski, podczas którego spełniał co najmniej jedną z przesłanek prawa pobytu.

Pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nieprzerwany, w przypadku gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku. Pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przerywa opuszczenie tego terytorium na okres dłuższy niż 6 miesięcy z powodu:

  • odbycia obowiązkowej służby wojskowej albo

  • ważnej sytuacji osobistej, w szczególności ciąży, porodu, choroby, studiów, szkolenia zawodowego, oddelegowania, która wymaga pobytu poza tym terytorium, pod warunkiem że okres ten jest nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Członek rodziny obywatela Polski, który nabył prawo stałego, jest obowiązany uzyskać kartę stałego pobytu. Wniosek o wydanie karty stałego pobytu powinien zostać złożony osobiście, na specjalnym formularzu do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu. Do wniosku należy dołączyć aktualne fotografie. Uchylanie się od ww. obowiązku grozi grzywną.

 

Aktualizacja: Ministwerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd ds. Cudzoziemców