Back

Jak uzyskać EKUZ w Polsce?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-07-31

Planujesz wakacje za granicą lub wyjeżdżasz tam służbowo? Nie zapomnij o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Co to za dokument? Jak go uzyskać w Polsce? Odpowiadamy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do leczenia w czasie zagranicznych wyjazdów turystycznych lub zawodowych w większości krajów europejskich. Może być wydana osobie zgłoszonej do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

 

Gdzie skorzystamy z EKUZ?

Z karty można korzystać w krajach członkowskich Unii Europejskiej, jak również w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
  • portugalskich: Azory i Madera,
  • hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

Z karty nie skorzystamy na Wyspach Normandzkich i wyspie Man oraz w Monaco, San Marino i Watykanie.

 

Pamiętaj! EKUZ nie jest kartą całej rodziny. Każdy jej członek musi mieć swoją kartę, w tym dziecko, którego karta jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.

 

Do jakich świadczeń mamy prawo na podstawie EKUZ?

EKUZ uprawnia do świadczeń, które stają się niezbędne z przyczyn medycznych w czasie pobytu w innym kraju członkowskim UE/EFTA oraz Zjednoczonym Królestwie z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń oraz przewidywanego czasu pobytu.

Mogą to być urazy, wypadki, nagłe sytuacje, w których pomoc medyczna jest niezbędna. Dotyczy to również sytuacji, w której uzyskanie leczenia jest konieczne z powodu istniejącej już choroby przewlekłej, ciąży bądź narodzin dziecka. Świadczenia rzeczowe związane z chorobą przewlekłą i narodzinami dziecka nie zostaną jednak uznane za niezbędne, w przypadku gdy ich otrzymanie jest celem pobytu w innym państwie.

 

Ważne! Trzeba pamiętać o tym, że podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Zanim skorzystamy z usług lekarza, warto sprawdzić, czy honoruje on EKUZ. Korzystając z EKUZ za granicą podlegamy obowiązkom i korzystamy z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia za daną usługę bądź konieczność uiszczenia opłat za usługi spoza publicznego systemu ubezpieczeń, związane np. z transportem górskim, również poniesiemy takie koszty.

Jeżeli spełnimy warunki, możemy ubiegać się w NFZ o zwrot poniesionych kosztów leczenia.  

 

W jaki sposób można wnioskować o wydanie karty w Polsce?

O kartę można wnioskować na kilka sposobów:

 

1. Osobiście w oddziale NFZ lub pocztą tradycyjną na adresy właściwych oddziałów NFZ lub ich delegatur. Ich lista znajduje się tu.  

Wniosek o kartę można też złożyć pocztą elektroniczną, ale tylko w przypadku, gdy wyjazd ma związek z pracą. Wówczas wypełniony, podpisany i zeskanowany wniosek należy wysłać na adres: ekuz.praca@nfz.gov.pl.

Do załatwienia sprawy można upoważnić inną osobę.

2. Za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP) 

3. Przez Internetowe Konto Pacjenta

 

Okres oczekiwania na kartę

Podczas wizyty osobistej kartę otrzymamy od razu. W przypadku innych sposobów wnioskowania o dokument, termin rozpatrywania sprawy trwa do 5 dni. W okresie letnim oddziały wojewódzkie mogą wydłużyć rozpatrywanie wniosków do kilkunastu dni.

 

 

Odbiór karty

W przypadku wniosków wysyłanych na adresy delegatur bądź drogą mailową, kartę odbierzemy osobiście bądź przez pełnomocnika (jeżeli go ustanowimy).

Składając wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta, otrzymujemy informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyny takiej decyzji.

EKUZ otrzymamy pocztą jeżeli zaznaczymy taką opcję we wniosku o kartę lub jeśli wniosek jest wysyłany za pomocą ePUAP i IKP.

 

Jak długo jest ważna karta EKUZ?

Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na 3 lata.

Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymują kartę ważną do ukończenia 18. roku życia.

EKUZ dla emerytów jest ważna 20 lat.

Jeżeli nie jest się emerytem, małoletnim bądź osobą zatrudnioną czy prowadzącą działalność gospodarczą ważność karty jest inna. Można to sprawdzić na stronie NFZ.

 

EKUZ na lotnisku!

W hali odlotów Lotniska Chopina, niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa działa punkt obsługi klientów NFZ. Tam też otrzymamy EKUZ. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.

 

Ważne! Nie trzeba mieć biletu lotniczego, aby odwiedzić punkt i otrzymać kartę EKUZ.

 

Anna Gawrylik (Powroty.gov.pl)

 

Źródło:

pacjent.gov.pl

NFZ POW Gdańsk

NFZ