Formalności przed powrotem Formalności przed powrotem

Back

Jak długo będę otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech i w jakiej wysokości?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 r.

Zasiłek dla bezrobotnych (ALG I) zarówno jego wysokość jak i okres trwania zależny jest od kilku czynników.
Po wypracowanych 12 miesiącach zasiłek przysługuje na 6 miesięcy, po 16-stu na 8, po -stu na 10, po 24 na 12, po 30-stu i  przy ukończonym 50. roku życia na 15 miesięcy, po 36 miesiącach i ukończonym 55. roku życia przysługuje na 18 miesięcy i po 48 miesiącach przepracowanych przy ukończonym 58. roku życia zasiłek może być przyznany na 24 miesiące.

Wysokość zasiłku to 60% od dochodu netto, jeżeli posiada się dziecko to 67% od dochodu netto. Wysokość zasiłku uwarunkowana jest również klasą podatkową.

Ważne jest zameldowanie się w Agentur für Arbeit (urząd pracy) na 3 miesiące przed wygaśnięciem umowy (dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę zawartą na czas określony), żeby uniknąć sankcji karnych. Jeżeli wypowiedzenie zostało wdrożone w życie w okresie krótszym niż trzy miesiące trzeba natychmiast poinformować o tym urząd pracy.

Transfer zasiłku do Polski jest możliwy na okres 3 miesięcy z możliwością przedłużenia w szczególnych przypadkach do 6 miesięcy (warunkiem jest rejestracja jako osoba poszukująca pracy w polskim urzędzie pracy). Aby jednak transfer środków finansowych z tytułu ALG I miał miejsce, trzeba to zgłosić w Agentur für Arbeit w miejscu zameldowania i przez okres 4 tygodni być do dyspozycji agentury, która w tym okresie czasu będzie starała się znaleźć nowe miejsce pracy. Wszelkiego rodzaju oferty pracy zaproponowane prze AA (Agentur für Arbeit) trzeba rozważyć i stawiać się na rozmowy kwalifikacyjne.
W przeciwnym razie wniosek na ALG I jak jego rozpatrzenie może zostać odrzucone.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie federalnej agencji pracy.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.