Rodzina Rodzina

Back

Do kogo mam udać się po pomoc, gdy były pracodawca w Austrii nie chce wydać dokumentów potrzebnych do uzyskania zasiłku chorobowego w Austrii?

Do kogo mam udać się po pomoc, gdy były pracodawca w Austrii nie chce wydać dokumentów potrzebnych do uzyskania zasiłku chorobowego w Austrii?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 r. (Ambasada RP w Wiedniu)

Z pytania nie wynika konkretnie, jakiego dokumentu nie chce wydać pracodawca.

Osoba zatrudniona – w zależności od jej indywidualnej sytuacji – ma prawo uzyskać od pracodawcy takie dokumenty jak na przykład:

1.       Kopia zameldowania i wymeldowania Austriackiej Kasie Chorych (ÖGK).

2.       Zaświadczenie o pracy (Arbeitsbescheinigung) – w przypadku niewydania tego dokumentu przez pracodawcę, pomimo wezwania do jego wystawienia, można zgłosić się do austriackiego Urzędu Pracy (Arbeitsmarktservice, AMS). AMS może wesprzeć osobę w uzyskaniu świadectwa pracy, jeżeli ma to np. związek z wnioskiem o zasiłek dla osób bezrobotnych.

W przypadku odmowy wydania przez pracodawcę ww. dokumentu można złożyć doniesienie organowi administracji lokalnej (Bezirksverwaltungsbehörde). Pod pojęciem organu administracji lokalnej należy rozumieć przede wszystkim starostwa (Bezirkshauptmannschaft) lub np. Magistrat (w Wiedniu).

3.       Potwierdzenie pracy i wynagrodzenia (Arbeits- und Entgeltbestätigung). Jeżeli pracodawca odmawia wydania potwierdzenia pracy i wynagrodzenia można złożyć doniesienie organowi administracji lokalnej (Bezirksverwaltungsbehörde). Pod pojęciem organu administracji lokalnej należy rozumieć przede wszystkim starostwa (Bezirkshauptmannschaft) lub np. Magistrat (w Wiedniu).

4.       Świadectwo pracy (Arbeitszeugnis). Świadectwo – po ustaniu stosunku pracy – wydaje się na żądanie pracownika. Proste świadectwo pracy zawiera informacje o czasie trwania stosunku pracy oraz wykonywanych w jego ramach czynnościach. Jeżeli pracodawca nie wydaje poprawnego świadectwa pracy można wnieść powództwo do sądu pracy i spraw socjalnych (Arbeits- und Sozialgericht).

Austriackie Izby Pracy oferują również możliwość kontaktu z ekspertami, którzy mogą pomóc w przypadkach związanych z prawem pracy (link do kontaktu – uzależniony od kraju związkowego, w którym osoba mieszka i pracuje:  https://www.arbeiterkammer.at/ueberuns/kontakt/index.html)

W pierwszej kolejności można zwrócić się do właściwej miejscowo izby pracy o udzielenie porady (np. telefonicznej lub mailowej) w konkretnej sytuacji i zgłosić zaistniały problem.

 

 
 

Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.