Zdrowie Zdrowie

Back

Czy posiadając angielską kartę EKUZ powinnam płacić za wyrwanie bolącego zęba w Polsce?

Mieszkam i pracuję w UK, po przyjeździe do Polski musiałam iść do dentysty. Posiadam kartę EKUZ i nie honorowano jej, gdyż najpierw rządano ode mnie dodatkowego zaświadczenia a następnie zapłaciłam 100zł. Czy powinnam płacić za wyrwanie bolącego zęba?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 r.

EKUZ potwierdza fakt płacenia składek w ramach publicznego systemu ubezpieczeń w swoim kraju. Należy jednak pamiętać, iż karta gwarantuje prawo tylko do niezbędnych świadczeń medycznych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego. Nie mogą to być więc zabiegi zaplanowane. Co istotne, nie można jednak stawiać w pacjenta w sytuacji, w której będzie zmuszony do powrotu do kraju na leczenie.

Jednakże, gdyby nieprawnie od Pani pobrano opłatę może Pani wystąpić w Wielkiej Brytanii z opłaconym rachunkiem by instytucja brytyjska NHS przesłała go do Polski i NFZ określi czy należy się Pani zwrot i jeśli tak to w jakiej wysokości. Dodatkowo jeśli świadczenie można było odłożyć w czasie do powrotu do Wielkiej Brytanii również powinna Pani zapłacić w każdym przypadku niezależnie czy dentysta działał w ramach powszechnego systemu czy nie.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.