Rodzina Rodzina

Back

W jaki sposób można nadać dziecku urodzonemu w Anglii nr PESEL?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 r.

Nadanie numeru PESEL ma swoją procedurę i jest poprzedzone transkrypcją (rejestracją) zagranicznego aktu urodzenia dziecka w polskim rejestrze aktów stanu cywilnego. Następnie należy wystąpić z wnioskiem o wydanie dokumentu tożsamości (paszport/dowód osobisty). Wówczas następuje nadanie numeru PESEL.

Transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka w polskim rejestrze stanu cywilnego można dokonać przebywając w Polsce lub też skorzystać z usług polskiego konsulatu za granicą. Informacje na temat transkrypcji aktów urodzenia w londyńskiej placówce znajdzie Pani tutaj:

https://londyn.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_cywilne/transkrypcja_zagranicznego_aktu_urodzenia/.

O ile w przypadku transkrypcji aktu urodzenia - wniosek może złożyć pełnomocnik, o tyle w przypadku paszportów wymagany jest podpis obojga rodziców lub obecność przynajmniej jednego z nich z właściwym upoważnieniem podpisanym przez drugiego rodzica i poświadczonym notarialnie.

Wszelkie niezbędne informacje znajdzie Pani na stronie: https://londyn.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/paszporty/.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.