Dopuszczenie do ruchu pojazdu z zagranicy
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2024-09-09
W Polsce można jeździć samochodem z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w przepisach celnych, podatkowych oraz w prawie o ruchu drogowym.
Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, po dokonaniu zwolnienia pojazdu przez organ Służby Celnej do procedury dopuszczenia do obrotu, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni (zgodnie z art. 71 ust. 6 ustawy – Prawo o ruchu drogowym).
Ponadto właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia ( zgodnie z art. 73aa ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym).
Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia ( zgodnie z art. 73aa ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym).
Pojazd zarejestrowany za granicą dopuszcza się do ruchu, jeżeli odpowiada wymaganym warunkom technicznym i jest zaopatrzony w stosowne tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, a kierujący posiada dokument stwierdzający dokonanie rejestracji.
Samochód powinien być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany. Ostatni wymóg uznaje się za spełniony również wtedy, kiedy znak ten jest umieszczony na tablicy rejestracyjnej.
Dokumenty, które powinien mieć przy sobie kierowca:
- dokument stwierdzający dokonanie rejestracji pojazdu zarejestrowanego za granicą (dowód rejestracyjny),
- dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu (dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe – zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
- dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia.
Dodatkowe dokumenty muszą mieć przy sobie kierowcy wykonujący usługę przewozu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2024 r. , poz. 502).
Teksty aktów prawnych są dostępne w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej http://dziennikustaw.gov.pl/
Aktualizacja: Ministerstwo Infrastruktury
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.