Formalności po powrocie
Czy prawo jazdy wydane w Australii jest ważne na terenie Polski?
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 r.
Czy prawo jazdy wydane w Australii jest ważne na terenie Polski?
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U 2023 poz. 622 z poźn. zm.) dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest wydane za granicą:
- międzynarodowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, podpisanej w Genewie dnia 19 września 1949 r. (Dz. U. z 1959 r. poz. 321, 322 i 324),
- krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. poz. 40, 41 i 44),
- krajowe prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,
- krajowe prawo jazdy określone w umowie międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska;
Zagraniczne prawo jazdy, jeśli nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu 8 listopada 1968 r., nie uprawnia do kierowania pojazdem silnikowym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Aktualny wykaz państw Konwencji o ruchu drogowym znajduje się na oficjalnej stronie internetowej UNECE:
- https://treaties.un.org/Pages/ViewDetailsIII.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XI-B-19&chapter=11&Temp=mtdsg3&clang=_en
- https://treaties.un.org/Pages/ViewDetailsV.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XI-B-1&chapter=11&Temp=mtdsg5&clang=_en
Osoba posiadająca australijskie prawo jazdy, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo studiuje od co najmniej sześciu miesięcy, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu australijskiego ważnego prawa jazdy,
W przypadku ubiegania się o wymianę prawa jazdy wydanego przez państwo nie będące stroną Konwencji o ruchu drogowym i które nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji (takim właśnie państwem jest Australia) - warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego (należy wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę) oraz potwierdzenie danych zawartych w dokumencie prawa jazdy przez organ, który wydał dokument zgłoszony do wymiany.
Zagraniczne prawo jazdy, na podstawie którego zostanie wydane polskie krajowe prawo jazdy, zostanie zatrzymane przez organ i niezwłocznie przesłane do państwa, które je wydało, z informacją o przyczynie wydania polskiego prawa jazdy.
W przypadku, gdy australijskie prawo jazdy zawiera ograniczenie terminu ważności, ograniczenie ze względu na stan zdrowia lub inne, będzie ono uwzględnione w polskim prawie jazdy.
Po potwierdzeniu przez organ australijski ważności prawa jazdy, będzie można go wymienić.
Wymagane dokumenty oraz procedura wymiany zagranicznego prawa jazdy opisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 25 lutego 2016 r. w sprawie wydawania uprawnień stwierdzających do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2016 r, poz. 231 z późn. zm.). Do wniosku o wymianę należy m.in. dołączyć kserokopię australijskiego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
Może Pan także przed wyjazdem z Australii postarać się o wydanie do krajowego prawa jazdy, prawa jazdy międzynarodowego, które będzie uprawniało Pana do posługiwania się australijskim prawem jazdy na terytorium Polski przez okres 6 miesięcy.
Więcej na temat wymiany zagranicznego prawa jazdy w Powrotniku w artykule "Prawo jazdy".
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.