Powrót

ePraca - aplikacja dla szukających pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-11-29

Dostęp do ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP, powiadomienia o nowych ofertach, informacje o zbliżających się szkoleniach, targach czy giełdach pracy. To niektóre z możliwości jakie daje nowa, bezpłatna aplikacja ePraca, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Od 15 lutego 2022 r. ePraca jest dostępna również dla użytkowników urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym iOS.

Wszystkie osoby, które szukają pracy lub chcą mieć stały dostęp do ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP mogą, od 6 października 2021 r., zainstalować bezpłatną aplikację ePraca. Od początku z programu mogli korzystać użytkownicy, którzy mają na swoim urządzeniu mobilnym system Android (aplikację można pobrać ze sklepu Google Play). Od 15 lutego 2022 r. aplikacja została udostępniona również na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym iOS (do pobrania w sklepie AppStore). Obecnie Aplikacja ePraca jest więc dostępna dla każdego, jest całkowicie bezpłatna, nie zawiera reklam i jest w pełni bezpieczna dla użytkowników.

 

Co daje instalacja aplikacji ePraca?

Celem twórców aplikacji ePraca było stworzenie programu, który umożliwi szybki i łatwy dostęp do informacji na temat ofert pracy oraz wydarzeń publikowanych w Centralnej Bazie Ofert Pracy przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Dlatego postawiono na czytelny wygląd (interfejs) oraz łatwą i intuicyjną obsługę. Po uruchomieniu ePracy możliwe jest szybkie filtrowanie ofert pracy: według zawodu (wpisując tylko nazwę zawodu) lub według lokalizacji (wpisując nazwę lokalizacji lub kod pocztowy).

 

Inne ważne i przydatne funkcjonalności aplikacji ePraca to:

  • wskazywanie geolokalizacji, czyli wskazanie bieżącej lokalizacji na mapie;
  • wyskakujące powiadomienia (ang. Push) – informacje o nowy ofertach, szkoleniach, targach (funkcjonalność dostępna wyłącznie na Androidzie);
  • miejsca, lokalizator GPS – wyszukiwanie w okolicy, prezentacja na mapie, wyznaczanie mapy dojazdu;
  • połączenia telefoniczne – natychmiastowe wykonywanie połączeń, wysyłanie SMS/email;
  • kalendarz – zapisywanie terminów spotkań lub zaplanowanych wydarzeń (targów, szkoleń);
  • kontakty – zapisywanie danych kontaktowych;
  • mechanizmy podpowiedzi i wyszukiwania;
  • połączenia - bezpośrednie przywołanie numeru telefonu i wywołanie połączenia telefonicznego;
  • konta - proste przywołanie adresu email i wysłanie poczty elektronicznej;
  • subskrypcje – zapisane kryteria wyszukiwania ofert pracy i wydarzeń (funkcjonalność dostępna wyłącznie na Androidzie);
  • publikacja ofert pracy i wydarzeń w charakterze postów na kontach użytkowników w portalach społecznościowych.

 

ePraca ma także korzystny wpływ na zasięg ofert pracy. Dzięki aplikacji pracodawcy, którzy zamieszczają takie bezpłatne oferty za pośrednictwem urzędów pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy, mają możliwość dotarcia do większej liczby potencjalnych pracowników.

Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android oraz w sklepie AppStore na urządzenia mobilne z sytemem iOS.

 

 

Wojciech Napora, Powroty.gov.pl

 

Źródło:

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej