Powrót

Wynajem mieszkania - porady dla najemców

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-11-27

Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie. Dla niektórych odpowiedź jest oczywista, bo mają możliwość zakupu wymarzonych czterech kątów. Inni natomiast mają dylemat, czy wziąć kredyt i na długie lata mieć zobowiązania finansowe wobec banku, czy zdecydować się na wynajem mieszkania. Radzimy, na co zwrócić uwagę, gdy zamierzamy być najemcą. Jak i gdzie szukać ofert?

 

Znalezienie odpowiedniego mieszkania, czy to w celu zakupu, czy wynajęcia, to nie lada sztuka. Jest przecież tyle okoliczności, które należy wziąć pod uwagę. Cena, lokalizacja czy powierzchnia to tylko niektóre z nich. Do znalezienia mieszkania warto się więc dobrze przygotować. Każdy z wariantów – kupno, wynajem – ma swoje plusy i minusy. Wynajem to świetne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania lub tych, którzy szukają wymarzonej lokalizacji, bo np. wrócili z zagranicy i nie są pewni, gdzie osiąść na stałe. Poniżej przedstawiamy kwestie do przemyślenia dla przyszłych najemców.

 

Po pierwsze – budżet i lokalizacja

 

Lokalizacja i cena często idą w parze. I tak, mieszkania w centrum dużych miast są zazwyczaj droższe. Lokalizację warto jednak dopasować do tego, gdzie pracujemy lub się uczymy i jakie mamy priorytety – czy wolimy zaciszne przedmieścia, czy gwarne, zatłoczone ulice w śródmieściu. Bo chociaż mieszkania na obrzeżach miast są najczęściej tańsze, warto sprawdzić komunikację, policzyć jej koszt i czas na codzienne dojazdy do pracy czy szkoły. Może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku wcale nie jest taniej, a dodatkowo stracimy cenny czas, który zamiast na odpoczynek czy aktywności poświęcimy na podróż do i z pracy.

Warto też określić swój budżet, by ewentualnie znaleźć kompromis między komfortem dotarcia do pracy czy szkoły a ceną mieszkania. Decyzja o tym, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na wynajem znacznie ułatwia szukanie ofert. Automatycznie odrzucimy te zbyt drogie lub podejrzanie tanie propozycje.   

 

Pozostałe warunki

 

Lokalizacja i cena mieszkania to oczywiście nie wszystko co musimy rozważyć, gdy chcemy wynająć lokal. Zwróćmy uwagę np. na rodzaj mieszkania. Czy chcemy wynająć je w bloku, czy w kamienicy. A może w grę wchodzi wynajem całego domu lub pokoju w domu jednorodzinnym. Mieszkanie w kamienicy może być bardzo urokliwe i dogodnie położone. Jednak warto sprawdzić wszelkie instalacje, które ze względu na wiek tych obiektów mogą być stare, niefunkcjonalne i niekomfortowe w użyciu.

Kolejną sprawą do przemyślenia jest powierzchnia mieszkania. Tu oczywiście kluczowa jest ilość osób, które w nim zamieszkają. Jeżeli mieszkania szuka jedna osoba, może rozważyć wynajęcie kawalerki lub nawet jednego pokoju ze wspólna kuchnią i łazienką. To na pewno zminimalizuje koszty. Jeżeli w mieszkaniu ma zamieszkać rodzina, można zastanowić się nad większym metrażem, może nawet domem, i odpowiednią ilością pokoi.

Warto również rozważyć kwestię mebli. Nieumeblowane mieszkania, choć są rzadkością, są tańsze. To dobra opcja dla osób, które mają swoje meble i chcą z nich dalej korzystać. Jeżeli jednak zdecydujemy się na umeblowane mieszkanie, warto sprawdzić, jakich mebli potrzebujemy. Jeżeli mamy sporo rzeczy osobistych (ubrania, rower, sprzęt AGD), powinniśmy poszukać mieszkania z dużą ilością szaf, półek i miejsc do przechowywania. Jeżeli nie, szukajmy lokali przestronnych, w których mieszka się bardziej komfortowo.

Ponadto, biorąc pod uwagę kwestię sprzątania, warto dostosować powierzchnię mieszkania do swoich potrzeb. Zbyt dużo metrów kwadratowych może być uciążliwe w utrzymaniu czystości.

 

Umowa najmu i nie tylko

 

Gdy już znajdziemy odpowiednie mieszkanie i zdecydujemy się na wynajem, powinniśmy przystąpić do sporządzenia umowy najmu. Podstawowa zasada brzmi: nie wynajmuj mieszkania bez umowy, „na gębę”. Umowa najmu powinna być zawarta między właścicielem mieszkania (warto to sprawdzić i poprosić o akt własności) a najemcą. Jeżeli właściciel nie chce podpisać umowy, może być to ostrzeżenie, że ma coś do ukrycia lub że coś jest nie tak.

W umowie warto zawrzeć takie kwestie, jak: szczegóły dotyczące napraw, termin odstąpienia od umowy oraz okres wypowiedzenia najmu. Jeżeli takiego terminu (wypowiedzenia najmu) nie zawrzemy w umowie, zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, w którym czytamy:

„Art. 673. § 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.”

 

Poza umową najmu warto sporządzić również protokół zdawczo-odbiorczy oraz poprosić właściciela o wykaz bieżących rachunków – po to, by uniknąć ewentualnych opłat za niezapłacone rachunki, np. przez poprzedniego najemcę. Warto również ustalić, co najemca może zmienić w mieszkaniu.

 

Ponadto, zawsze warto porozmawiać z sąsiadami i przeprowadzić wywiad środowiskowy oraz przespacerować się po okolicy. Dzięki temu możemy zyskać cenne informacje, które pozwolą uniknąć rozczarowania. 

 

Gdzie i jak szukać mieszkania do wynajęcia?

 

Chociaż nie jest to reguła, która zawsze się sprawdza, mieszkania na wynajem najlepiej szukać w pierwszym i ostatnim kwartale roku. Najgorzej jest na przełomie lata i jesieni, gdy studenci szukają kwater. Mieszkania można szukać samodzielnie lub z pośrednikiem. Zaangażowanie pośrednika ma swoje plusy. Zadba on o przedstawienie odpowiednich, przebranych już ofert, zaoszczędzi czas, zaprezentuje lokal, przygotuje właściwą umowę i odpowie na szczegółowe pytania. Ma to jednak swoją cenę. Prowizja pośrednika to zazwyczaj kwota miesięcznego wynajmu. Jeżeli więc chcemy zaoszczędzić i mamy czas, możemy zacząć szukać mieszkania na własną rękę. Internet jest w tym przypadku największym źródłem ogłoszeń. Możemy też przejść się po wybranej przez nas okolicy i poszukać ogłoszeń na klatkach schodowych, słupach ogłoszeniowych czy spojrzeć na balkony, na których często wywieszone są banery z informacją o sprzedaży lub wynajmie mieszkania. Możemy również sami rozkleić ogłoszenia o tym, że chcemy wynająć mieszkanie na tym osiedlu.

Jeżeli chodzi o Internet, to istnieje wiele portali, na których znajdują się ogłoszenia o wynajmie mieszkań, np. Morizon, Olx, Gumtree, Otodom, Gratka. Można w nich skorzystać z filtrów (lokalizacja, ilość pokoi, powierzchnia, cena), które znacznie ograniczą ilość ogłoszeń i tym samym ułatwią szukanie.

W przypadku przeglądania ogłoszeń w Internecie warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim, czy są zdjęcia mieszkania. Ich brak powinien wzbudzić nasze podejrzenia. Najczęściej właściciel mieszkania, który umieszcza ogłoszenie i nie zamieszcza w nim zdjęć, chce coś ukryć. Warto również sprawdzić, czy są sfotografowane wszystkie opisane pomieszczenia. Często bywa tak, że gdy któregoś pokoju nie ma na zdjęciach, są w nim jakieś wady – brudne ściany, dużo gratów, brzydka podłoga. Warto również zweryfikować opis ze zdjęciami. Czasami przytulna sypialnia to po prostu klitka, w rzekomo przestronnym salonie stoi tyle mebli, że ciężko się w nim poruszać itp.

Naszą czujność powinny wzmocnić również ogłoszenia z podejrzanie niską ceną. Wielu właścicieli stosuje taką praktykę, aby przyciągnąć zainteresowanych wynajmem. Potem, najczęściej okazuje się, że na koszt najmu składają się inne opłaty i oferta przestaje być atrakcyjna. Oczywiście nie zawsze. Czasem można mieć po prostu szczęście i trafić na fajne mieszkanie w dobrej cenie.

Poszukiwania mieszkania na wynajem warto rozszerzyć o media społecznościowe. Nie brakuje w nich grup lub stron poświęconych nieruchomościom. Dużą zaletą jest to, że są to najczęściej grupy lub strony z wybranych miast. Warto również samemu stworzyć post z informacją, że szukamy mieszkania na wynajem. Można go wysłać do znajomych, głównie z miejscowości, w której chcemy wynająć mieszkanie, z prośbą o udostępnienie.  

 

Wojciech Napora  (Powroty.gov.pl)

 

Źródło:

Morizon

Herbowo