Uznawanie wykształcenia po powrocie do Polski
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-04-24
Chcesz wiedzieć kiedy uzyskane świadectwo nie wymaga załatwiania dodatkowych formalności po powrocie do Polski? Sprawdź!
W przepisach został ujęty zamknięty katalog świadectw potwierdzających uzyskane wykształcenie za granicą, które nie wymagają dodatkowego ich potwierdzania przez instytucje właściwe, np. kuratorium, w Polsce. Wymienione poniżej dokumenty mogą być przedstawiane bezpośrednio na uczelniach, w instytucjach czy u pracodawców.
Świadectwa maturalne z państw UE, EOG oraz OECD
Do tej grupy zaliczają się świadectwa lub dyplomy ukończenia szkół średnich, świadectwa lub dyplomy maturalne lub inne dokumenty, które uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostały wydane.
To również takie dokumenty, które zostały wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną uznaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji szkoła lub instytucja ta działa.
A jakich konkretnie państw to dotyczy? Jest to: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Dyplomy International Baccalaureate oraz European Baccalaureate
Uznawanymi z mocy prawa, czyli bez dodatkowej procedury uznawania czy potwierdzania, są również dyplomy IB oraz EB. Dyplomy IB (International Baccalaureate) są wydane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie, a dyplomy EB (European Baccalaureate) wydają Szkoły Europejskie, zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r.
Świadectwa objęte umowami międzynarodowymi
Do ostatniej grupy dokumentów niewymagających dodatkowych formalności należą świadectwa objęte umowami międzynarodowymi. Informacje na temat umów i zawartych w nich przepisów dotyczących uznawania wykształcenia dostępne są na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Agnieszka Juźwiuk, Powroty.gov.pl
Źródło:
AKTUALNOŚCI
-
Nowa tabela opłat konsularnych w Bangkoku
02.01.2025 -
Informacja Amabasy RP w Limie
02.01.2025 -
-
-
Dyżur konsularny w Seattle
31.12.2024