Powrót

Ułatwienia dla uczniów przystępujących do egzaminów zewnętrznych

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2023-10-24

 

Uczeń, słuchacz albo absolwent, który w roku szkolnym, w którym przystępuje do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego lub egzaminu zawodowego, był objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną, może przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego w warunkach dostosowanych do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych wynikających odpowiednio z rodzaju tych trudności, zaburzeń lub sytuacji kryzysowej lub traumatycznej, na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej.

Dostosowanie warunków przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego może polegać m.in. na wykorzystaniu np. słownika dwujęzycznego (polsko-ukraiński, ukraińsko-polski) lub odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie tych egzaminów.

Szczegółowy sposób dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminów określa co roku dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Spośród możliwych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego, wymienionych w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej sposób lub sposoby dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego dla ucznia, słuchacza albo absolwenta określa rada pedagogiczna.

Ucznia, słuchacza albo absolwenta, a w przypadku niepełnoletniego ucznia, słuchacza albo absolwenta - jego rodziców, o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków  lub formy przeprowadzania egzaminu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych informuje na piśmie dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel.

 

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, art. 44zzr i art. 44zzzf (Dz.U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)

2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, art. 165 (Dz.  U. z 2023 r. poz. 900, z późn. zm.)

 

Teksty aktów prawnych są dostępne w Internetowym Systemie Aktów Prawnych Kancelarii Sejmu RP na stronie: http://isap.sejm.gov.pl/

Aktualizacja: Ministerstwo Edukacji i Nauki


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.