Powrót

Tęsknota za krajem ojczystym

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-01-17

Emigracja to wyzwanie, przygoda i samodzielność, ale też wielka tęsknota za krajem ojczystym. Tęsknota uświadamia, jak bardzo nie docenialiśmy tego co mieliśmy. Jak radzić sobie z tęsknotą na emigracji? Kiedy nasz stan powinien zacząć nas niepokoić?

Tęsknimy za kimś lub za czymś, co jest dla nas ważne. Przeprowadzając się do innego kraju, bez względu na cel, możemy czuć tęsknotę za krajem ojczystym. W szczególności, gdy zostawiliśmy tam rodzinę, przyjaciół, dom rodzinny, ulubione miejsca. Czujemy smutek, niepokój, a nawet rozdrażnienie i spadek skupienia. To co czujemy jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i przeżywa je wiele osób. To oznacza, że kraj, który opuściliśmy jest nam bardzo bliski, nieobojętny. W żadnym wypadku nie powinniśmy odrzucać tego stanu. Zdajmy sobie sprawę, że to uczucie jest nieodłączną jego częścią. Doświadczając uczucia tęsknoty w naszym życiu, zwiększamy naszą dojrzałość emocjonalną, umacniamy naszą tożsamość. Tęsknota może być wręcz budująca i motywująca do działania. Warto ją przeżywać, a nie od niej uciekać.

 

Jak radzić sobie z tęsknotą na emigracji?

Istotne, aby zrozumieć, że tęsknota jest naturalnym uczuciem, które towarzyszy nam w życiu. Absolutnie nie jest słabością, nie powinniśmy się go wstydzić. Najlepszym sposobem jest po prosu zaakceptować tęsknotę. Mamy prawo za czymś tęsknić. Każdy próbuje sobie radzić z tęsknotą na emigracji na swój sposób. Jedni oddają się pracy zawodowej, obowiązkom dnia codziennego, inni spotykają się z przyjaciółmi, znajomymi, by nie odczuwać pustki i osamotnienia. Dobrze, by mieć jakieś zainteresowania, pasję, by oderwać swoje myśli od tego co pozostawiliśmy w ojczyźnie. Skupić uwagę na tym, czym lubimy się zajmować i pozwolić sobie na radość. Aby ułatwić sobie adaptację w nowym miejscu zamieszkania odkrywajmy możliwości nowego kraju i pozytywne doznana. Szukajmy osób, które są nam przychylne i uczmy się nowego języka po to, żeby mieć z kim wyjść np. do kawiarni, porozmawiać. Nie będzie nam łatwiej jeśli będziemy zamykać się na nowe znajomości. W głowie powinniśmy mieć pozytywną myśl, że zawsze możemy wrócić do kraju ojczystego lub wybrać się tam w odwiedziny.

 

Kiedy tęsknota zaczyna nas przerastać…

Jeśli tęsknota staje się zbyt silna, stan naszego przygnębienia trwa całymi miesiącami, nie chce nam się wstawać z łóżka, dezorganizuje nam życie to musimy uważać, bo tęsknota może zamienić się w zaburzenia depresyjne. W takiej sytuacji będzie potrzebna pomoc specjalisty. Jeśli stwierdzimy, że już zrobiliśmy wszystko, a nasze zdrowie psychiczne jest wyniszczone, warto rozważyć powrót do kraju ojczystego.

 

Justyna Krasowska, Powroty.gov.pl

 

Źródło: