Formalności przed - Wielka Brytania Formalności przed - Wielka Brytania

Powrót

Pracuję w Anglii i chcę przyjechać do Polski żeby na kilka dni położyć się na leczenie do szpitala. Jakie dokumenty muszę posiadać?

Pracuję w Anglii i chcę przyjechać do Polski żeby na kilka dni położyć się na leczenie do szpitala. Jakie dokumenty muszę posiadać?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 r.

Dzięki przepisom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wracając do Polski, nie traci się ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego również po zakończeniu okresu przejściowego tj. po 31 grudnia 2020 r.

Zapewnia to Umowa o Wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

Zgodnie z tą Umową, w stosunku do osób, które objęte są jej zakresem podmiotowym, kontynuowana będzie ochrona w zakresie zabezpieczenia społecznego na zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi, aby móc skorzystać z zaplanowanych świadczeń w innym państwie, należy ubiegać się o zgodę swojej instytucji ubezpieczeniowej na planowane leczenie w innym państwie członkowskim. W tym celu należy uzyskać dokument przenośny S2 w Wielkiej Brytanii. Informacje o zasadach ubiegania się o taką zgodę może Pani uzyskać na stronie internetowej brytyjskiego Department of Health: http://www.nhs.uk/nhsengland/Healthcareabroad/pages/Healthcareabroad.aspx.

Jeśli uzyska Pani dokument przenośny S2 i okaże go w polskiej placówce służby zdrowia, zostanie potraktowana tak samo, jak by była ubezpieczona w Polsce, tzn. leczenie będzie nieodpłatne w takim samym zakresie.

Natomiast jeśli skorzysta Pani w Polsce z zaplanowanych zabiegów nie posiadając dokumentu przenośnego S2, zostanie Pani potraktowana jako pacjent prywatny, a więc będzie zobowiązana do pokrycia pełnych kosztów leczenia.

Więcej informacji o dokumencie S2 znajduje się tutaj.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.