Ulga dla rodzin 4 plus
Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2022-11-07
Jeżeli wychowujesz co najmniej czworo dzieci, sprawdź, czy możesz skorzystać z tzw. ulgi dla rodzin 4+.
Ulga polega na zwolnieniu przychodów, maksymalnie do kwoty 85.528 zł, osiągniętych przez Ciebie:
- ze stosunku pracy,
- z umowy zlecenie zawartej z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą,
- z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5% stawką (IP Box) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub
- z zasiłku macierzyńskiego.
Możesz skorzystać z ulgi, jeżeli w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci:
- wykonywałeś władzę rodzicielską,
- pełniłeś funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z Tobą zamieszkiwało lub
- sprawowałeś funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą,
a w przypadku pełnoletnich, uczących się dzieci:
- wykonywałeś ciążący na Tobie obowiązek alimentacyjny albo
- sprawowałeś funkcję rodziny zastępczej.
Ulga przysługuje w związku z wychowywaniem dzieci:
- małoletnich, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów,
- pełnoletnich, otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów, oraz
- pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia, uczących się uczące się w szkołach, o których mowa w krajowych lub zagranicznych przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, jeżeli dzieci te w roku podatkowym nie uzyskały:
- dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej (np. umowa o pracę, umowa zlecenie), z wyjątkiem renty rodzinnej,
- dochodów opodatkowanych 19% podatkiem dochodowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych,
- przychodów zwolnionych w ramach tzw. ulgi dla młodych i tzw. ulgi na powrót
w łącznej wysokości przekraczającej 12-krotość dwunastokrotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. 2022 r. poz.240), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.
Ponadto, ulga przysługuje, jeżeli do Twojego dziecka (dzieci) nie miały zastosowania przepisy:
- dotyczące 19% podatku liniowego lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyłączeniem przychodów z najmu prywatnego) w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń, oraz
- dotyczące opodatkowania dochodów na zasadach określonych w ustawie o podatku tonażowym lub w ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Warto wiedzieć
Zwolnieniu od podatku podlega kwota przychodów nieprzekraczająca 85.528 zł w roku podatkowym u każdego z rodziców lub opiekunów prawnych.
Jeśli uzyskujesz przychody za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, zlecenia), Twój pracodawca (zleceniodawca) może stosować ulgę już w trakcie roku podatkowego, pod warunkiem, że złożysz mu sporządzone na piśmie oświadczenie, że spełniasz warunki do stosowania zwolnienia.
Więcej informacji dotyczących zwolnienia przychodów w ramach tzw. ulgi dla rodzin 4+ znajdziesz w Przewodniku „PIT-0. Ulga dla rodzin 4+”, który jest dostępny na stronie podatki.gov.pl.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych
Aktualizacja: Ministerstwo Finasów
Ulga na powrót
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.
Formularze
Więcej informacji