Kto może ubiegać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-01-24
Jeśli planujesz wyjazd do jednego z krajów UE np. na wycieczkę, urlop, odwiedziny u przyjaciół lub rodziny, delegację czy studia możesz ubiegać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Umożliwi ona Tobie i członkom Twojej rodziny skorzystanie z bezpłatnej pierwszej pomocy medycznej za granicą, jeśli zaistnieje taka konieczność.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest to dokument, dzięki któremu w trakcie czasowego pobytu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, będziesz miał prawo skorzystania z określonych niezbędnych świadczeń medycznych u lekarzy specjalistów w przychodniach i szpitalach, funkcjonujących w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej.
EKUZ jest więc dokumentem stwierdzającym fakt płacenia składek w ramach publicznego systemu ubezpieczeń w swoim kraju. Karta gwarantuje prawo do nieodpłatnych świadczeń medycznych w czasie pobytu na terenie innego państwa UE, lecz jedynie świadczeń o charakterze niezbędnym, wiążących się przede wszystkim z udzieleniem pierwszej pomocy medycznej. Oceny tego, czy pacjent może być obsłużony w zagranicznej placówce służby zdrowia dokonuje lekarz.
Oznacza to, że w razie jakiegokolwiek wypadku czy choroby, na podstawie tej karty, przysługiwać Ci będą wszystkie niezbędne z medycznego punktu widzenia świadczenia (również szpitalne), umożliwiające pozostanie w danym kraju do planowanej daty powrotu.
Jeżeli Twoim celem podróży jest odbycie planowego leczenia lub skorzystanie z poradni specjalistycznych w innym kraju UE, to EKUZ nie będzie wystarczającym dokumentem umożliwiającym takie leczenie. W takiej sytuacji niezbędne jest posiadanie dokumentu S2 lub S1.
EKUZ jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego UE, np.:
- w celach turystycznych,
- w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych,
- w celu podjęcia studiów,
- pracownikom oddelegowanym do pracy przez polskiego pracodawcę.
EKUZ nie będzie przysługiwała jeśli przestałeś podlegać ustawodawstwu danego kraju UE np. z powodu podjęcia pracy w innym państwie członkowskim oraz jeśli ubezpieczenie w instytucji ubezpieczeniowej wygasło.
W jakich krajach uznawana jest EKUZ?
Świadczenia zdrowotne świadczone przez lekarzy, przychodnie lub szpitale działające w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej przysługują w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz 4 państwach należących do EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu): Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Obowiązuje również na terytoriach francuskich: Gwadelupie, Martynice, Reunionie i Gujanie Francuskiej, portugalskich: na Azorach i Maderze, hiszpańskich: Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich.
Kto może ubiegać się o EKUZ w Polsce?
O Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego będziesz mógł się ubiegać jeśli odprowadzałeś składki zdrowotne.
EKUZ może zostać wydana jeśli spełniasz jeden z wymienionych poniżej warunków:
- Otrzymujesz emeryturę i osiągnąłeś wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) – EKUZ jest ważna 20 lat lub otrzymujesz emeryturę i nie ukończyłeś 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn – EKUZ jest ważna 5 lat.
- Nie masz 18 lat i masz ubezpieczenie jako członek rodziny lub nie masz 18 lat i masz własny tytuł do ubezpieczenia lub pobierasz rentę lub nie masz 18 lat i nie masz ubezpieczenia, ale masz obywatelstwo polskie – EKUZ będzie ważna do dnia Twoich 18 urodzin.
- Jesteś osobą zatrudnioną, prowadzisz działalność gospodarczą, otrzymujesz zasiłek lub świadczenie przedemerytalne - EKUZ jest ważna 3 lata.
- Otrzymujesz rentę i masz więcej niż 18 lat lub masz ubezpieczenie jako członek rodziny i masz więcej niż 18 lat lub masz ubezpieczenie jako student lub jesteś uczniem, masz więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia - EKUZ jest ważna 18 miesięcy.
- Jeśli nie masz ubezpieczenia, ale masz prawo do świadczeń na podstawie szczególnych uprawnień, czyli:
- jesteś w ciąży/w trakcie porodu, masz obywatelstwo polskie i mieszkasz w Polsce lub jesteś w ciąży/w trakcie porodu, masz status uchodźcy/ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy i mieszkasz w Polsce - karta ważna jest 6 miesięcy;
- nie masz 18 lat, mieszkasz w Polsce i masz status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy - EKUZ traci ważność w dniu Twoich 18 urodzin.
- Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub jesteś osobą ubezpieczoną nie wymienioną wcześniej lub jesteś osobą, dla której nie został spełniony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego - EKUZ jest ważna 2 miesiące.
- Nie masz ubezpieczenia, ale spełniasz kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej, co potwierdza decyzja np. wójta, burmistrza - EKUZ jest ważna 90 dni.
- Nie masz ubezpieczenia, ale jesteś w połogu, masz obywatelstwo polskie i mieszkasz w Polsce - EKUZ jest ważna 42 dni.
Jeśli zdarzy się, że trafisz do placówki medycznej w państwie innym niż kraj zamieszkania, EKUZ pokaż lekarzowi możliwie jak najwcześniej. Warto ją nosić zawsze przy sobie.
Pamiętaj, że EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w NFZ i nie uprawnia Polaków do świadczeń medycznych na terytorium Polski. Możesz się nią posługiwać wyłącznie na terenach innych państw, honorujących tę kartę.
Justyna Krasowska, Powroty.gov.pl
Źródło:
AKTUALNOŚCI
-
-
Dyżur konsularny w Quito
21.02.2025 -
-
-