Powrót

Konto w banku zagranicznym

 Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2023-09-29

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 309) zniosła ograniczenia w zakresie otwierania i posiadania przez rezydentów rachunków bankowych prowadzonych w bankach lub oddziałach banków, mających siedzibę w państwach członkowski UE, OECD lub EOG.

Na ww. rachunki mogą być przyjmowane środki płatnicze przekazywane z kraju, jak również należności przysługujące rezydentom od nierezydentów.

 

Kalkulator udostępniamy dzięki współpracy z E-Kursy Walut.


Dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunkach może odbywać się w granicach swobody dewizowej ustanowionej w zakresie obrotu dewizowego z zagranicą przepisami dewizowymi. I tak, m.in., środki te mogą być przeznaczone na pokrywanie zobowiązań rezydentów wobec nierezydentów, powstałych zgodnie z prawem dewizowym.

Konto w banku zagranicznym

Posiadanie rachunków bankowych za granicą może się dodatkowo wiązać z obowiązkiem przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) kwartalnych sprawozdań o stanie konta, obejmujących także inne aktywa oraz pasywa.

Obowiązek przekazywania NBP kwartalnych sprawozdań dotyczy m.in. osób fizycznych posiadających aktywa lub pasywa niezwiązane z działalnością gospodarczą których łączna kwota na koniec roku przekracza 7 mln złotych.

W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, posiadających wspólny majątek, ww. próg sprawozdawczy dotyczy obojga małżonków. Sprawozdanie w imieniu obojga składa jeden z małżonków.

Kwartalne sprawozdania o posiadanych aktywach i pasywach, powinny być przekazywane NBP w terminie do 26 dni po zakończeniu kwartału

Utrzymywanie konta bankowego po powrocie do Polski

Po powrocie do kraju można bez ograniczeń utrzymywać konta bankowe otwarte:

  • w krajach Unii Europejskiej,
  • w tych krajach trzecich, które należą  do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zgodnie z art. 9 pkt 9 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 309), ograniczeniom podlega „otwieranie przez rezydentów, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innych podmiotów, rachunków w bankach i oddziałach banków, mających siedzibę w krajach trzecich, z wyjątkiem ich otwierania w czasie pobytu w tych krajach, a także w związku z działalnością określoną w pkt 4, z zastrzeżeniem nieutrzymywania takich rachunków dłużej niż 2 miesiące od zakończenia pobytu lub działalności”.
„Krajami trzecim” - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo dewizowe - są „państwa niebędące państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a także ich terytoria zależne, autonomiczne i stowarzyszone oraz terytoria zależne, autonomiczne i stowarzyszone państw członkowskich Unii Europejskiej”.

W przypadku powrotu z emigracji do Polski i zostaniu rezydentem podatkowym w Polsce, aby utrzymać dłużej niż dwa miesiące konto otwarte w kraju trzecim (będąc w tym czasie nierezydentem w Polsce), należy posiadać zezwolenie dewizowe.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 309)
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 692)

Aktualizacja: Ministerstwo Finansów


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.