Back

Jak uzyskać paszport tymczasowy na lotnisku?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-07-28

Lato to jak zwykle intensywny okres podróży. Podczas zgiełku przygotowań do zagranicznego wyjazdu, nietrudno jest niemal w ostatniej chwili zorientować się, że zgubiliśmy paszport lub stracił on ważność. Co zrobić w takim przypadku?

Na szczęście odwołanie zagranicznej podróży może nie być konieczne. Dzięki wyspecjalizowanym punktom, w szczególnych przypadkach możliwe jest uzyskanie paszportu tymczasowego na sześciu lotniskach w Polsce:

  • Lotnisku Chopina w Warszawie;
  • Lotnisku Kraków-Balice;
  • Lotnisku Gdańsk;
  • Lotnisku Katowice w Pyrzowicach;
  • Lotnisku Poznań-Ławica;
  • Lotnisku Wrocław.

Dokładne umiejscowienie tych punktów jest następujące:

Lotnisko Chopina w Warszawie – na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej C w budynku terminalu A. Czynny w dni robocze w godzinach 08:00-20:00.

Lotnisko Kraków-Balice – w strefie ogólnodostępnej na poziomie +1 w budynku terminalu pasażerskiego. Czynny w dni robocze w godz. 07:30-15:30.

Lotnisko Gdańsk – w terminalu H2, hala odlotów. Czynny w dni robocze w godz. 07:30-15:30.

Lotnisko Katowice w Pyrzowicach – terminal B, piętro 2. Czynny w dni robocze w godz. 07:30-15:30.

Lotnisko Poznań-Ławica – punkt znajduje się w strefie ogólnodostępnej na parterze w terminalu odlotów. Działa w dni robocze w godzinach 07:30-15:30.

Lotnisko Wrocław – budynek terminalu pasażerskiego Portu Lotniczego Wrocław w strefie ogólnodostępnej. Czynny w dni robocze w godz. 07:30-15:30.

 

Ważne! Niektóre państwa mogą nie wpuścić cię na swoje terytorium, jeśli posiadasz paszport tymczasowy. Przed podróżą sprawdź jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego podróżujesz. Możesz to zrobić za pośrednictwem strony MSZ lub kontaktując się z konsulatem tego państwa.

 

Kto może skorzystać?

Paszport tymczasowy na wymienionych lotniskach może uzyskać osoba, która:

  • przed wylotem utraciła dokument tożsamości uprawniający do zaplanowanej podróży;
  • zapomniała wymaganego do podróży dokumentu tożsamości;
  • zorientowała się, że posiadany dokument utracił ważność lub jego okres ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży;
  • dysponuje ważnym biletem lotniczym na wyjazd zagraniczny.

Należy pamiętać, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a przedstawiona sytuacja może nie zostać zakwalifikowana jako uprawniająca do wyrobienia paszportu w tym trybie.

Możliwe jest także wydanie takiego paszportu dziecku. Warunkiem jest, aby posiadało ono wcześniej polski dokument tożsamości z numerem PESEL. Dodatkowo wymagana jest zgoda obojga rodziców, którą można wyrazić przez Internet, przed notariuszem lub w dowolnym organie paszportowym w kraju lub za granicą.

 

W punktach na lotniskach nie jest z kolei możliwe nadanie dziecku numeru PESEL. Jeśli dziecko go nie posiada, wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w punktach prowadzonych przez urzędy wojewódzkie lub w konsulacie.

 

Kiedy odmowa?

Paszportu tymczasowego na lotnisku nie otrzyma ten, kto:

  • już wcześniej otrzymał paszport tymczasowy w punkcie na lotnisku i od tamtej pory nie dopełnił starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula;
  • nigdy nie posiadał dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) zawierającego PESEL;
  • posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży zagranicznej, np. dowód osobisty.

Warto pamiętać, że jeśli wcześniej złożyło się wniosek o wydanie paszportu i jest on gotowy do odbioru w urzędzie, to należy się po niego zgłosić w pierwszej kolejności. Natomiast jeśli informacja o jego gotowości do odbioru pojawiła się przed samym wylotem, to można ubiegać się o dokument na lotnisku.

 

Kiedy można się ubiegać?

Można się o niego starać nie wcześniej niż na dwa dni robocze przed zaplanowanym wylotem. Oczywiście pod warunkiem, że liczba osób czekających na wyrobienie dokumentu w związku z wylotem tego samego dnia na to pozwoli.

 

Co przygotować?

Aby móc uzyskać na lotnisku paszport tymczasowy, potrzebujesz:

  • dokumentu potwierdzającego tożsamość (jeśli posiadasz);
  • biletu lotniczego na podróż zagraniczną;
  • fotografii do paszportu tymczasowego – w przypadku braku aktualnej fotografii do dokumentów, wykona ją urzędnik.

 

Jaka opłata?

Za wydanie paszportu tymczasowego zapłacisz 30 złotych. Opłatę można wnieść bezpośrednio w punktach na lotnisku wyłącznie przy użyciu karty płatniczej.

 

Ważność dokumentu

Na jak długo może zostać wydany paszport? To zależy od indywidualnej decyzji urzędnika na lotnisku. Termin ważności dokumentu zostanie dostosowany do okoliczności uzasadniających jego wydanie. Może być więc on ważny na przykład jeden dzień, tydzień czy kilka miesięcy. Termin ten nie może jednak przekroczyć roku.

 

Gdzie uzyskam więcej informacji?

Informacje dotyczące wyrobienia paszportu na lotnisku możesz uzyskać:

  • telefonicznie:

(22) 250 01 12 – Warszawa;
(12) 39 22 630 – Kraków;
880 762 355 – Gdańsk; 
(32) 20 77 800 – Katowice;
(61) 854 19 99 – Poznań;
532 691 571 – Wrocław.

  • mailowo: spt.dso@mswia.gov.pl

 

 

Adam Utko (Powroty.gov.pl)

 

Źródło:

MSWiA.

Gov.pl.