Powrót

Jak silny jest polski paszport?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-04-28

Paszport to oficjalny dokument, który uprawnia (przy spełnieniu określonych warunków) przekroczenie granic państwowych. Jednak paszport paszportowi nierówny. Te wydane w określonych państwach uprawniają m.in. do podróży bez konieczności uzyskania wiz w większej liczbie destynacji. Jak na tym tle wypada Polska?

Podstawą do opracowania tego artykułu jest realizowane od 2015 roku badanie „The Passport Index”. Na jego podstawie można sprawdzić, do jakich państw – i na jakich zasadach – podróżować mogą posiadacze konkretnych paszportów. Należy mieć jednak na uwadze, że choć autorzy badania bazują na oficjalnych danych, to uprawnienia w każdej chwili mogą się zmienić. Dlatego przed zaplanowaniem podróży warto zweryfikować informacje.

Baza zawiera aktualnie dane o 199 paszportach. Wśród nich znajdują się dokumenty 193 państw zrzeszonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także 6 innych krajów lub terytoriów: Tajwanu, Makau, Hong Kongu, Kosowa, Autonomii Palestyńskiej oraz Watykanu.

Siła paszportu danego państwa

 

Silni i słabeusze

Zależnie od liczby państw, do których mogą podróżować posiadacze danego paszportu, są one klasyfikowane do poszczególnych kategorii: od 1 (najsilniejszej) do 92. Najsilniejszym paszportem świata, jedynym w pierwszej kategorii, jest dokument Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego właściciel może swobodnie podróżować do 179 państw (do 133 w ruchu bezwizowym oraz dodatkowych 46, w których wizę można uzyskać już po przybyciu).

Polska sklasyfikowana została na 19. miejscu w rankingu, a nasz paszport – według metodologii badaczy – znajduje się w wysokiej, czwartej kategorii. Znajdują się w niej także paszporty Szwecji, Węgier i Korei Południowej.

 

Specyfika polskiego paszportu

Polski paszport umożliwia podróż bez posiadania wizy do 120 państw świata (w przypadku Polski obejmuje większość Europy (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii oraz Rosji), Ameryki Południowej i Środkowej, a także niektóre państwa Afryki (np. Maroko czy RPA) i Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa)). W 45 kolejnych wizę możemy uzyskać już w kraju, do którego podróżujemy (np. Rosja, Indie czy Australia). W dziewięciu państwach konieczna jest rejestracja w systemie ETA (Electronic Travel Authorization) - m.in. USA, Kanada, Wielka Brytania. Bez odpowiedniej wizy nie dostaniemy się do 24 krajów (np. Gujana (jedyne takie państwo w Ameryce Południowej), niektóre państwa Afryki Północnej i środkowej oraz Bliskiego Wschodu, a także Azji). Dobrze obrazuje to poniższa mapa:

Wymogi wizowe względem obywateli Polski w poszczególnych państwach

 

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost siły polskiego paszportu. W porównaniu do pierwszego rankingu (z 2015 roku) ze 150 do 174 wzrosła liczba państw, do których Polacy mogą podróżować bez wizy (lub mogą ją uzyskać już na miejscu). W roku 2024 mogliśmy tak podróżować do trzech państw więcej. Polski paszport jak dotychczas został sklasyfikowany w najwyższej dla siebie randze (trzeciej) w 2022 roku. Pomijając okres pandemii i stopniowego luzowania obostrzeń w zakresie podróżowania, polski dokument jest niezwykle stabilny.

Stabilność polskiego paszportu

 

Atrakcyjność polskiego paszportu

Wraz z postępującym rozwojem gospodarczym, Polska zaczęła się w ostatnich latach jawić jako coraz atrakcyjniejsze miejsce do życia dla wielu obcokrajowców. Wraz ze wzrostem znaczenia naszego kraju na arenie międzynarodowej zawiązywano kolejne porozumienia, znoszące lub luzujące obowiązek wizowy. Jednym z ostatnich takich przykładów jest porozumienie z Wietnamem – należy mieć jednak na uwadze, że obywatele Polscy będą zwolnieni z posiadania wiz do 31 grudnia 2025 roku do 45 dni w celach turystycznych, wyłącznie w ramach programów organizowanych przez tamtejsze firmy turystyczne.

Abstrahując jednak od szczegółów konkretnych postanowień, polski paszport jest jednym z najsilniejszych na świecie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej występują o niego emigranci w drugim lub kolejnym pokoleniu, którzy wcześniej nie widzieli takiej potrzeby. Polski paszport staje się też celem wielu obcokrajowców, którzy osiedlili się w Polsce i w perspektywie czasu liczą na nabycie polskiego obywatelstwa. Dokument ten stanowi nie tylko oficjalne potwierdzenie jego posiadania, ale – jak pokazują dane – umożliwia też w miarę swobodne podróżowanie do większości krajów świata. Zgodnie z informacjami w raporcie The Passport Index, zapewnia on zasięg do 87% państw.

 

Czy łatwo jest dostać się do Polski?

Odwracając na chwilę temat, obywatele których państw i na jakich zasadach mogą dostać się do Polski? Bez konieczności posiadania wizy nasz kraj odwiedzić mogą obywatele 93 państw, natomiast obowiązkowi temu podlegają przedstawiciele 105. Na poniższej mapie kraje te zostały oznaczone odpowiednio kolorem zielonym i czerwonym.

Obowiązek wizowy przy wjeździe do Polski

 

Kraje otwarte i restrykcyjne

Co interesujące, istnieje szereg państw, które zezwalają na przyjazd bez konieczności posiadania wizy (lub z zorganizowaniem jej po przylocie) dla wszystkich ujętych w badaniu państw. Są to Burundi, Cape Verde, Demokratyczna Republika Kongo, Dżibuti, Gabon, Gwinea, Gwinea-Bissau, Gwinea Równikowa, Kenia, Komory, Malediwy, Malawi, Mikronezja, Nigeria, Timor Wschodni, Togo, Tuvalu, Uganda, Samoa, Sudan Południowy, Wietnam oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

Z drugiej strony, najbardziej restrykcyjne pod tym względem są Afganistan, Korea Północna i Turkmenistan (w przypadku każdego kraju wymagana jest wiza). Libia pozwala na ruch bezwizowy wyłącznie obywatelom Algierii i Tunezji, a Bhutan – Indii oraz Bangladeszu.

 

Słowem podsumowania

Ranking The Passport Index to z pewnością interesujące narzędzie, przydatne szczególnie przy planowaniu zagranicznych wojaży. W każdym jednak przypadku zachęcamy, aby przed rozpoczęciem przygotowań zweryfikować zawarte w nim wiadomości. Informacji o możliwościach wjazdu do poszczególnych państw można szukać na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, służb konsularnych RP czy kontaktując się z przedstawicielstwami danego kraju w Polsce.

Warto jednak na bieżąco śledzić to badanie. Kto wie, być może któregoś dnia to polski paszport zostanie uznany za najsilniejszy na świecie?

 

Adam Utko (Powroty.gov.pl)