Jak przygotować się do urlopu za granicą?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-07-07
Lato to tradycyjnie czas odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Wielu z nas spędzi je poza Polską. O czym należy pamiętać planując zagraniczną podróż?
W wielu miejscach pracy już na początku roku rozpisywane są plany urlopowe. Nadchodzące lato przynosi szczyt urlopowych wyjazdów. Im bliżej przewidzianego terminu wakacji, tym nasze myśli coraz częściej biegną ku perspektywie beztroski na malowniczej plaży czy w historycznych zakątkach świata.
Jednocześnie wiąże się z tym obowiązek odpowiednich przygotowań. Zakup walizki, spakowanie jej, zorganizowanie transportu… Warto w tej gonitwie zatrzymać się na moment i upewnić w kilku kwestiach.
Dokumenty osobiste
Przede wszystkim sprawdźmy, na podstawie jakiego dokumentu możemy przekroczyć granicę danego państwa. Do niektórych, np. państw członkowskich Unii Europejskiej, podróżować można na podstawie ważnego dowodu osobistego. Może się jednak okazać, że żeby wjechać do kraju, do którego się wybieramy wymagany będzie paszport.
Zweryfikujmy ważność swoich dokumentów (niektóre państwa wymagają, aby np. paszport był ważny przez co najmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu), a jeśli będzie taka potrzeba – odpowiednio wcześnie zadbajmy o ich wyrobienie. Pamiętajmy, że proces ten może nie trwać kilka dni, a nawet kilkanaście lub więcej.
W określonych przypadkach można także wyrobić paszport tymczasowy na terenie sześciu lotnisk w Polsce. Punkty takie dostępne są w następujących portach lotniczych:
- Lotnisko Chopina w Warszawie,
- Lotnisko Kraków-Balice,
- Lotnisko Gdańsk,
- Lotnisko Katowice w Pyrzowicach,
- Lotnisko Poznań-Ławica,
- Lotnisko Wrocław.
Szczegółowe informacje w zakresie uzyskania paszportu tymczasowego na lotniskach opisane są na stronie gov.pl.
Nie wszędzie dotrzemy okazując jedynie swój dokument tożsamości lub paszport. Przed podróżą upewnijmy się, że nie potrzebujemy odpowiedniej wizy.
Sprawdźmy rekomendacje MSZ
Polacy coraz częściej decydują się odwiedzać „nietypowe” kierunki turystyczne. Jednak nawet wybierając się w bardziej standardowe strony warto zapoznać się z rekomendacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort na bieżąco aktualizuje komunikaty pod kątem bezpieczeństwa podróży do danego kraju, klasyfikując je w następujący sposób:
- Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.
- Zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.
- MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. W ocenie MSZ konieczne podróże to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itp. – wyjazdy turystyczne są odradzane. Ostateczna decyzja należy do podróżującego.
- MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.
Rejestracja w Odyseuszu
Portal Odyseusz to narzędzie, w którym można zgłosić swoją obecność za granicą. MSZ zachęca do korzystania z niego wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski.
Zarejestrowanie swojego pobytu umożliwi, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, nawiązanie kontaktu ze strony resortu dyplomacji. Dzięki temu będzie można uzyskać niezbędne informacje oraz pomoc ze strony lokalnej placówki.
Rejestracji można dokonać poprzez zgłoszenie podróży lub założenie profilu w systemie. Pierwsza opcja polecana jest osobom sporadycznie wyjeżdzającym za granicę. Zgłoszenie takie będzie archiwizowane przez 14 dni od zakończenia podróży. Jeśli natomiast jest się osobą często podróżującą lub przebywającą za granicą dłużej niż 6 miesięcy, warto skorzystać z możliwości założenia swojego profilu. Za jego pośrednictwem będzie można na bieżąco modyfikować swoje dane kontaktowe i szybciej zgłaszać kolejne podróże. W przypadku braku aktywności na koncie przez ponad rok, posiadacz konta będzie poproszony o aktualizację swoich danych osobowych i kontaktowych. Jeśli tego nie zrobi, konto zostanie automatycznie usunięte.
System Odyseusz dostępny jest pod adresem: https://odyseusz.msz.gov.pl/
Zlokalizujmy polską ambasadę lub konsulat
Przed wyjazdem z kraju zweryfikujmy, gdzie znajduje się najbliższa polska ambasada lub konsulat. Na wypadek braku dostępu do Internetu lub problemu z telefonem, dane kontaktowe warto zapisać, np. na kartce, i przechowywać w bezpiecznym miejscu.
Podróżując do mniej popularnych kierunków pamiętajmy, że placówki RP nie funkcjonują w każdym państwie. Aktualna ich lista, wraz z informacją, pod jaki okręg konsularny przypada dany kraj znajduje się na stronie MSZ.
Przebywając w państwach poza Unią Europejską, w których nie ma polskiej ambasady lub konsulatu, można skorzystać z pomocy placówek innych państw Wspólnoty. Ewentualne wsparcie odbywałoby się na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. Znaleźć je można na stronie Komisji Europejskiej.
Zachęcamy także do sprawdzenia artykułu, który porusza kwestię jakiej pomocy może udzielić konsul.
Ubezpieczmy się
Podróżując za granicę warto wykupić ubezpieczenie, które w razie konieczności pokryje nieprzewidziane wydatki lub umożliwi leczenie na miejscu. Jeśli wybieramy się do państw Unii Europejskiej lub EFTA, wyróbmy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To dokument, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia (lub obniżenia jego kosztów) w państwach wspomnianego regionu. Szczegółowe informacje na temat EKUZ znajdują się na stronie NFZ.
Pamiętajmy o szczepieniach
Podróżując w rejony o zwiększonym ryzyku zachorowania, należy jeszcze przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem oraz sprawdzić stan zaszczepienia z listą obowiązkowych oraz zaleconych w danym kraju szczepień. Ich wykonanie stanowi formę zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży lub po jej zakończeniu.
Więcej informacji na ten temat podano na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Porady ogólne
Przed wyjazdem przedstawmy rodzinie lub znajomym plan swojej podróży, w tym planowanych noclegów. Ustalmy, w jaki sposób będzie możliwość komunikowania się.
- Sprawdźmy u swojego operatora komórkowego koszty związane z połączeniami telefonicznymi i korzystania z Internetu w danym kraju. Rozważmy możliwość wykupienia stosownego pakietu.
- Nie trzymajmy wszystkich pieniędzy i dokumentów w jednym miejscu. Pilnujmy cennych przedmiotów i nie pozostawiajmy ich bez opieki.
- Jeśli zabieramy ze sobą leki, sprawdźmy, czy i pod jakimi warunkami mamy prawo je przewieźć.
- Sprawdźmy numer telefonu alarmowego i miejscowych służb w danym państwie.
- Weźmy ze sobą rozmówki lub przygotujmy listę wyrażeń, dzięki którym będziemy mogli porozumieć się z miejscowymi mieszkańcami. W tym celu możemy też korzystać z dostępnych w Internecie translatorów. Niektóre z nich umożliwiają także tłumaczenie w trybie offline.
- Jeśli wybieramy się w nieznanym kierunku lub będziemy się często przemieszczać, warto zaopatrzyć się w mapy. Podobnie jak w przypadku tłumaczeń, tak i u niektórych dostawców aplikacji z mapami możliwe jest wcześniejsze pobranie mapy obszaru, a następnie nawigowanie po niej w trybie offline.
Więcej przydatnych porad dotyczących przygotowań do podróży zagranicznej znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ze swojej strony życzymy szerokiej drogi i bezpiecznej podróży!
Adam Utko (Powroty.gov.pl)
AKTUALNOŚCI
-
-
Meksyk: zmiana opłat konsularnych
08.07.2025 -
-
Dyżur polskich policjantów w Bułgarii
08.07.2025 -