Powrót

Dzień Dziecka - historia pięknego święta

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-05-31

„Ludzkość powinna dać dziecku to, co ma najlepszego“ oraz zapewnić mu „szczęśliwe dzieciństwo”, czytamy we wstępie do Deklaracji Praw Dziecka. To właśnie te idee najgłośniej rozbrzmiewają każdego Dnia Dziecka, bo stanowią istotę tego święta. Jaka jest jego historia? Czy w każdym kraju Dzień Dziecka obchodzi się 1 czerwca? Odpowiadamy.

Wszystkie dzieci nasze są; Kasia, Michael, Małgosia, John; Na serca dnie mają swój dom; Uchyl im serce jak drzwi – śpiewa Majka Jeżowska w utworze „Wszystkie dzieci nasze są”. Tekst tej piosenki dobrze oddaje przesłanie Dnia Dziecka. Bo przecież każde dziecko, bez wyjątku i nie tylko od święta, zasługuje na szczęście, miłość i radosne chwile.

 

Historia święta wszystkich dzieci

Historia i sposób obchodzenia święta wszystkich dzieci nie jest wcale oczywista. Chociaż wielu z nas wydaje się, że Międzynarodowy Dzień Dziecka (ze względu na międzynarodowy charakter) obchodzony jest na całym świecie 1 czerwca, nie jest to prawda. Są kraje, w których święto dzieci obchodzi się w innym terminie. Co więcej, w niektórych państwach wcale nie nazywa się go dniem dziecka. We Francji jest to Święto Rodziny, które obchodzi się 6 stycznia i które jest tamtejszym odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Dziecka. W Japonii Dzień Dziecka (jap. Kodomo-no Hi), dawniej Dzień Chłopca (jap. Tango-no Sekku) obchodzi się 5 maja. W Turcji, która jako pierwsza, w latach trzydziestych XX w., za sprawą założyciela i prezydenta Republiki Turcji Mustafy Kemala Atatürka, wprowadziła święto dzieci, wypada ono 23 kwietnia, razem ze świętem niepodległości, i nosi nazwę „Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ustanowiła Powszechny Dzień Dziecka, obchodzony 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka z roku 1959 oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989.

 

Dlaczego 1 czerwca?

Dlaczego w Polsce (i nie tylko w Polsce) Dzień Dziecka obchodzimy 1 czerwca? Otóż po wojnie, w latach pięćdziesiątych XX w. datę 1 czerwca wprowadzono odgórnie, przez Związek Radziecki, we wszystkich krajach bloku socjalistycznego, w tym w Polsce. Po raz pierwszy Dzień Dziecka zorganizowano w 1950 r. w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim (Treść apelu koncentrowała się na poparciu polityki ZSRR po zakończeniu II wojny światowej i miała charakter propagandowy). Dwa lata później Dzień Dziecka na stałe wpisał się w polski, i nie tylko polski, kalendarz świąt.

Dość problematyczny jest termin obchodzenia święta dzieci w Niemczech. Otóż w RFN od zawsze dzień ten wypada 20 września. Natomiast w NRD (Niemieckiej Republice Demokratycznej), która była jednym z krajów socjalistycznych objętych wpływem ZSRR, podobnie jak w Polsce, Dzień Dziecka obchodzono 1 czerwca. Po zjednoczeniu Niemiec ustalono, że dzieci będą świętować 20 września, jednak 1 czerwca pozostaje świętem dla wielu niemieckich dzieci, zwłaszcza ze wschodniej części (byłej NRD).

 

Sejm Dzieci i Młodzieży

W Polsce oprócz licznych atrakcji, które są organizowane dla dzieci we wszystkich większych i mniejszych miejscowościach, 1 czerwca jest dniem obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to akcja propagująca parlamentaryzm wśród młodzieży. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się właśnie 1 czerwca w Dzień Dziecka. Sejm DiM składa się, tak jak Sejm RP, z 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w szkołach podstawowych i szkołach średnich w danym województwie.

Tematem przewodnim pierwszego posiedzenia Sejmu DiM, które odbyło się 1 czerwca 1994, była wojna, jako zagrożenie szczęśliwego dzieciństwa. Po trzydziestu latach wydaje się on bardzo aktualny.

 

Jak obchodzony jest Dzień Dziecka?

W Polsce w Dzień Dziecka królują festyny, zawody i inne atrakcje dla dzieci. Wielu rodziców obdarowuje też swoje pociechy drobnymi prezentami. Podobnie jest we Francji i we Włoszech, gdzie święto dzieci, tam nazywane Świętem Rodziny, wypada 6 stycznia. Pociechy otrzymują od rodziców prezenty, symbolizujące dary, które Pan Jezus otrzymał od Trzech Króli.

W Turcji, w Dzień Dziecka, dzieci przebierają się w stroje ludowe, organizowane są festyny, występy i puszczanie latawców.

W Szwecji najmłodsi nie dostają prezentów z okazji swojego święta. W tym dniu głośno mówi się o edukacji i prawach dzieci.

W Niemczech, Dzień Dziecka, to czas atrakcji dla najmłodszych. W szkołach organizowane są różne wycieczki, imprezy, a rodzice obdarowują swoje pociechy prezentami.

W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Dzień Dziecka jest świętem ruchomym i wypada w drugą niedzielę maja (Wielka Brytania) oraz drugą niedzielę czerwca (USA). W tym dniu aktywiści podejmują różne tematy związane z prawami dzieci oraz przyszłością planety.

W Indiach dzieci świętują 14 listopada. Mogą tego dnia przyjść do szkoły w kolorowych strojach. Organizowane są liczne imprezy, w trakcie których dzieci dostają prezenty i róże. W tym dniu szczególnie podkreśla się to, że dzieci są przyszłością narodu i że od ich edukacji zależy rozwój społeczeństwa.

Jak widać co kraj, to obyczaj. Wydaje się jednak, że to nie atrakcje czy data obchodów święta dzieci są najważniejsze. Najważniejsze jest bowiem to, by dzieci na całym świecie czuły się bezpiecznie, były szczęśliwe i z ufnością patrzyły w przyszłość. Życzymy tego wszystkim pociechom!

 

 

Wojciech Napora (Powroty.gov.pl)

 

Źródło:

Wikipedia.

Deklaracja Praw Dziecka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 listopada 1959 r.

Mamotoja.pl.