Działalność nierejestrowa w Polsce. Czy mogą ją prowadzić cudzoziemcy?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-01
Działalność nierejestrowa jest doskonałą okazją do pozyskania dodatkowego źródła dochodu. Jej prowadzenie może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących większej elastyczności, niezależności, możliwości rozwoju osobistego, w której można wykorzystać swoje umiejętności lub pasje. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, czym jest to zajęcie i jakie obowiązki może na nas nakładać.
Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa, która stanowi alternatywę dla tradycyjnej formy prowadzenia firmy i może być atrakcyjna dla tych osób, które nie są pewne, czy oficjalnie założona działalność przyjmie się na rynku. Jej prowadzenie nie wymaga wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ponieważ zajmujący się nią nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów.
Kto może prowadzić działalność nierejestrową?
Działalność nierejestrowa to zajęcie wyłącznie dla osób fizycznych. Z tytułu jej prowadzenia nie można uzyskać przychodu w wysokości przekraczającej 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.
Działalność taką możemy rozpocząć pod warunkiem, że w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywaliśmy regularnej działalności gospodarczej (z wpisem do CEIDG).
Mogą zajmować się nią z pewnymi ograniczeniami niepełnoletni, bezrobotni, urzędnicy, rolnicy czy cudzoziemcy.
Co istotne, nie może ona być prowadzona w obszarze wymagającym uzyskiwania pozwoleń, koncesji, zezwoleń lub wpisu do rejestru działalności regulowanej (np. ochrona osób/mienia, usługi detektywistyczne, sprzedaż alkoholu).
Ważne
Limit przychodów
Limit przychodu jaki można uzyskać bez konieczności oficjalnej rejestracji firmy to 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie wynosi ono 4300 zł.
Limit przychodów w ramach działalności nierejestrowej wynosi więc obecnie 3225 zł.
Wyjątek
Od momentu przekroczenia limitu, mamy obowiązek oficjalnej rejestracji firmy. Musi to nastąpić w terminie 7 dni.
Obowiązki związane z prowadzeniem działalności nierejestrowej
Prowadząc działalność nierejestrową mamy obowiązek:
- prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży,
- rozliczania przychodów z działalności nierejestrowanej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36 według skali podatkowej,
- przestrzegania praw konsumentów,
- wystawiania faktur lub rachunków na żądanie kupującego,
- przestrzegania praw konsumenta, w tym prawa do odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość i realizowania obowiązków związanych z reklamacją, zwrotem czy naprawą.
Cudzoziemcy i prowadzenie działalności nierejestrowej
Nie ma przepisów zakazujących lub ograniczających cudzoziemcom, którzy legalnie przebywają w Polsce, wykonywanie działalności nierejestrowanej, o ile spełnią ogólne warunki określone dla tej działalności (te same, które dotyczą Polaków). Jednak w momencie przekroczenia limitu przychodu cudzoziemiec musi posiadać tytuł pobytowy lub status, który uprawnia go do założenia w Polsce firmy: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00806
Anna Gawrylik (Powroty.gov.pl)
Źródło:
Biznes.gov.pl: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115#5