Chore dziecko w Niemczech i zasiłek chorobowy (Kinderkrankengeld) – podstawowe informacje
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-11-13
Ile dni zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w związku z chorobą dziecka przysługuje pracującym rodzicom w Niemczech? Czy wszyscy pracownicy mają prawo do zasiłku za okres choroby dziecka? Jakie obowiązki ma w tym czasie pracownik i pracodawca? Odpowiadamy.
W Niemczech, podobnie jak w Polsce, rodzice chorych dzieci mają prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na rzecz opieki nad chorym dzieckiem. W tym czasie mogą mieć prawo do otrzymania zasiłku chorobowego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzice objęci ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy na dziecko za okres 30 dni roboczych. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci limit ten wynosi 60 dni roboczych na każde dziecko objęte ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku kilkorga dzieci każdemu z rodziców przysługuje nie więcej niż 65 dni roboczych, a w przypadku rodziców samotnie wychowujących kilkoro dzieci nie więcej niż 130 dni roboczych.
Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu ustawowo ubezpieczonemu dziecku w wieku poniżej 12 lat. Nie ma ograniczenia wiekowego w przypadku dzieci niepełnosprawnych.
Poza chorobą dziecka świadczenie to przysługuje także w przypadku zamknięcia żłobków i szkół lub ograniczenia możliwości opieki w tego rodzaju placówkach.
Definicja rodzica samotnie wychowującego dziecko
Co do zasady za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się rodzica, który sprawuje wyłączną opiekę nad dzieckiem mieszkającym z nim w tym samym gospodarstwie domowym. Kasa chorych sprawdza, czy oświadczenie rodzica w tym zakresie jest wystarczające, czy konieczne jest przedstawienie dodatkowych dokumentów.
Jaki dokument potwierdza chorobę?
Jest to zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że opieka nad dzieckiem jest konieczna.
Wysokość zasiłku chorobowego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem
Zasiłek chorobowy na dziecko stanowi zwykle 90% utraconego wynagrodzenia netto. Rodzice mogą ubiegać się o świadczenie z tytułu choroby dziecka w swojej kasie chorych.
Rodzaj ubezpieczenia a prawo do zasiłku
Prawo do zasiłku dotyczy wyłącznie podlegających ubezpieczeniu ustawowemu. W przypadku gdy dziecko zgłoszone jest do prywatnego ubezpieczenia rodzica – świadczenie nie przysługuje.
Minijob lub praca w niepełnym wymiarze czasu pracy a prawo do zasiłku chorobowego
Rodzice zatrudnieni w formie tzw. Minijob z reguły nie są objęci ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym z prawem do zasiłku chorobowego. Mają prawo do bezpłatnego urlopu, ale nie mogą otrzymać zasiłku chorobowego na dziecko.
Praca w niepełnym wymiarze godzin (Teilzeit) umożliwia korzystanie z dni zwolnienia na dzieci. Nie powoduje to zmniejszenia dodatkowego świadczenia rodzicielskiego.
Warto wiedzieć
Rodzice pracujący i ubezpieczeni ustawowo mogą przenosić na siebie przysługujące im dni opieki z puli drugiego rodzica, jeżeli sami wykorzystali już wszystkie przysługujące na siebie dni opieki, a pracodawca wyrazi na to zgodę.
Jeżeli pracodawca kontynuuje wypłatę wynagrodzenia mimo zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, rodzic nie może wnioskować do kasy chorych o wypłatę Kinderkrankengeld.
Są to jednak sytuacje rzadkie. Pracodawcy zwykle wykluczają w umowach możliwość kontynuacji wypłaty wynagrodzenia pracownikom, którzy są zwalniani z obowiązku świadczenia pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.
Wyjątek stanowią tu stażyści, którym wynagrodzenie jest wypłacane w okresie do 6 tygodni pomimo nieobecności w pracy w związku z chorobą dziecka (zgodnie z niemiecką ustawą o szkoleniu zawodowym).
Anna Gawrylik (Powroty.gov.pl)
Źródło:
- Kodeks społeczny (SGB) Księga piąta (V) - Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne
- - art. 45 - Zasiłek chorobowy w przypadku choroby dziecka.
- https://www.gesetze-im-internet.de/sgb_5/__45.html
- Federalne Ministerstwo Zdrowia
- https://arbeitgeberverbandlueneburg.de/wp-content/uploads/2021/02/Gesamtmetall-FAQ-Kinderkrankengeld-10.02.2021.pdf
AKTUALNOŚCI
-
-
Dyżur konsularny w Roubaix
30.12.2024 -
Dyżur konsularny w Phnom Penh
30.12.2024 -
Dyżur konsularny w Walencji
30.12.2024 -