„Aktywny rodzic” – wniosek można złożyć przez mZUS
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-09-23
Program „Aktywny rodzic” rusza już 1 października 2024 r. Aby ułatwić beneficjentom skorzystanie ze świadczeń, ZUS umożliwił składanie wniosków elektronicznie, za pomocą aplikacji mZUS. Dzięki temu, w dowolnym czasie, bez konieczności osobistej wizyty w placówce, każdy zainteresowany może zdalnie ubiegać się o przysługujące mu wsparcie.
Jak wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bezpłatna aktualizacja mobilnej aplikacji jest już dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Teraz w mZUS jest wiele informacji i funkcji, zarówno dla ubezpieczonych w ZUS, jak i tych, którym Zakład wypłaca pieniądze.
- Założenie aplikacji mZUS to zaledwie kilka kroków. Aby móc z niej korzystać należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji i na naszej stronie internetowej – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.
Na stronie ZUS jest umieszczona instrukcja użytkowania oraz link do filmu instruktarzowego na YouTube.
Więcej możliwości kontaktu
- Aplikacja mZUS ciągle się rozwija. Dotychczas dzięki niej klienci mogli w prosty i szybki sposób złożyć wnioski o pieniądze z programów dla rodzin, na przykład Dobry Start czy świadczenie wychowawcze 800+. Teraz mogą również sprawdzić, czy oni sami oraz członkowie ich rodzin są ubezpieczeni. Mogą przeczytać jakie zasiłki, emerytura czy renta są im wypłacane przez ZUS – wyjaśnia Sebastian Szczurek.
Dzięki aktualizacji aplikacji, klienci uzyskają więcej możliwości elektronicznego kontaktu z ZUS.
W najnowszej wersji aplikacji użytkownicy mogą (poza wcześni udostępnionymi funkcjami) przejrzeć informacje o:
- zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresach podlegania do ubezpieczeń, danych płatnika/płatników składek ubezpieczonego,
- członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego,
- pobieranych zasiłkach oraz emeryturach i rentach,
- zaświadczeniach lekarskich (e-ZLA).
W aplikacji mZUS można też:
- wyliczyć prognozowaną kwotę emerytury w kalkulatorze emerytalnym,
- zarezerwować e-wizytę w ZUS, czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS,
- zadzwonić na infolinię ZUS (Centrum Kontaktu Klientów ZUS), jako klient uwierzytelniony i uzyskać informacje dot. konkretnej sprawy lub sytuacji osoby, która się kontaktuje.
Jak korzystać ze wszystkich funkcji?
Obecnie, aby korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji mZUS, należy ją zaktualizować. Osoby, które jeszcze nie zainstalowały mZUS, mogą pobrać ją bezpłatnie ze sklepów Google Play lub App Store. Po instalacji aplikacji należy ją połączyć ze swoim profilem na PUE ZUS. Bez założenia i potwierdzenia profilu PUE ZUS korzystanie z mZUS nie będzie możliwe.
Osoby, które nie mają jeszcze konta na PUE ZUS, mogą je założyć w kilka minut, odwiedzając stronę zus.pl i klikając przycisk „Zarejestruj w PUE”. Rejestracja jest możliwa za pomocą:
- metod dostępnych na portalu login.gov.pl (profil zaufany, m-obywatel, bankowość elektroniczna, e-dowód),
- kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
- poprzez bankowość elektroniczną współpracującą z ZUS.
Opracowanie: Zespół Powroty
Źródło: ZUS w Opolu
AKTUALNOŚCI
-
Punkty paszportowe na lotniskach
20.12.2024 -
Informacja Ambasady RP w Helsinkach
20.12.2024 -
Organizacja pracy Ambasady RP w Reykjaviku
20.12.2024 -
Komunikat amabasady RP w Jordanii
20.12.2024 -