• Rozmowa o wypaleniu zawodowym. Czym jest i jak temu zaradzić? [WYWIAD]
    Wypalenie zawodowe to problem, którego nie należy bagatelizować. Jak mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ, z którą rozmawialiśmy o tym zjawisku, może ono dotknąć każdego. „Wypalenie zawodowe nie jest czymś, co przychodzi z dnia na dzień. To proces, w którym objawy narastają pomimo naszych wysiłków, a my sami przechodzimy powoli od walki i prób zmobilizowania siebie czy zmiany swojego otoczenia w pracy do apatii i zobojętnienia” – dodaje. Zachęcamy do lektury rozmowy, która przybliża przyczyny wypalenia zawodowego, definiuje problem i wskazuje sposoby na jego rozwiązanie.

  • Emerytura z ZUS – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Waloryzacja rent i emerytur wypłacanych przez ZUS
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Urlop pracownika tymczasowego - Układ Zbiorowy Pracy (CAO) dla Pracowników Tymczasowych w Holandii
    Układ zbiorowy pracy jest zbiorem umów pomiędzy pracodawcą/pracodawcami a związkami zawodowymi (przedstawicielami pracowników). CAO jest uzupełnieniem do indywidualnych umów o pracę, które pracodawca i pracownik zawierają pomiędzy sobą. W CAO są zawarte ustalenia dotyczące wypłat oraz innych warunków zatrudnienia dla jednego przedsiębiorstwa bądź całej branży przedsiębiorstw (np. branża pracy tymczasowej, branża szklarniowa, logistyczna).

  • Odmowa wydania dowodu osobistego lub paszportu
    Dokumentami potwierdzającymi polskie obywatelstwo są dowód osobisty bądź paszport. Czy polski obywatel może spotkać się z odmową ich wydania? Odpowiedź brzmi: „tak”. W jakich sytuacjach może to nastąpić? Jakie przyczyny mogą zadecydować o nieprzyjęciu wniosków o wydanie tych dokumentów? Odpowiadamy.

  • Kiedy i jak zarejestrować się w urzędzie pracy w Niemczech?
    W odróżnieniu od przepisów obowiązujących w Polsce, rejestracji w niemieckim urzędzie pracy można dokonać jeszcze przed zakończeniem stosunku pracy, jeśli wiemy, że umowa zakończy się z terminem na jaki została zawarta bądź jesteśmy w okresie jej wypowiedzenia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o dwujęzyczności [WYWIAD]
    „Dwujęzyczność daje możliwość lepszego startu w życiu zawodowym i akademickim. Pozwala na równorzędne zanurzenie się w dwie kultury (nie tylko kultury języka), poszerza możliwości intelektualne i emocjonalne człowieka” – mówi Jolanta Grochala, która od ponad 17 lat uczy języka angielskiego. Większość tego czasu uczyła dwujęzyczne dzieci i młodzież w Wielkiej Brytanii. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z dwujęzycznością i polskim systemem edukacji. Porozmawialiśmy też o problemach, z którymi zmagają się rodzice i dzieci wracający do Polski i polskiej szkoły. Zachęcamy do lektury.

  • Jak uzyskać PESEL dla małoletnich urodzonych i mieszkających za granicą?
    Numer PESEL to symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Numer zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczbę kontrolną. Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności — numer ten w skrócie nazywamy numerem PESEL.

  • Przekraczanie granicy Polski przez dzieci urodzone za granicą, których rodzic jest polskim obywatelem
    Zdarza się, że obywatele polscy, mieszkający na stałe za granicą, których dzieci mają obywatelstwo także innego kraju, chcą przyjechać do Polski (przekroczyć granicę RP) z dziećmi. Czy w związku z tym, dzieci powinny mieć polski paszport lub dowód osobisty? Czy wystarczy im dokument podróży wydany przez inny kraj, którego są obywatelami? Odpowiadamy.

  • Chore dziecko w Niemczech i zasiłek chorobowy (Kinderkrankengeld) – podstawowe informacje
    Ile dni zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w związku z chorobą dziecka przysługuje pracującym rodzicom w Niemczech? Czy wszyscy pracownicy mają prawo do zasiłku za okres choroby dziecka? Jakie obowiązki ma w tym czasie pracownik i pracodawca? Odpowiadamy.

  • Legitymacje szkolne dla uczniów i nauczycieli polonijnych
    Uzyskanie legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych umożliwia ustawa dotycząca uprawnień do zniżek dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego i zdobywających wiedzę o Polsce poza granicami kraju, która weszła w życie w kwietniu 2017 r.

  • Zgoda na paszport on-line
    Do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców. Można ją wyrazić m.in. poprzez e-usługę „Wyraź zgodę na wydanie paszportu”. Jak to zrobić? Jak inaczej można wyrazić taką zgodę? Odpowiadamy.

  • Paryż 2024. Przygotuj się na Olimpiadę
    Na stronie Ambasady RP we Francji znajdziesz podstawowe informacje, które pozwolą Ci zaplanować udany pobyt w Paryżu, pomogą uniknąć problemów i zachować się właściwie w razie nieprzewidzianej sytuacji.

  • Senat RP dla Polonii i Polaków za granicą
    Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" informuje, że od najbliższego poniedziałku - 18 marca - otwiera nabór wniosków na konkurs ofert ogłoszony przez Marszałek Senatu RP, w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2024 .

  • Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie
    Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Sprawdź, jak możesz to zrobić przez Internet lub w urzędzie.

  • Polska w Wielkiej Brytanii - zamiejscowy dyżur paszportowy w Boston
    Ambasada RP w Wielkiej Brytanii informuje, że w sobotę, 23 marca 2024 r., odbędzie się dyżur paszportowy w Boston.

  • Półkolonie letnie dla polskiej młodzieży mieszkającej w Irlandii
    Post-Primary Languages Ireland prowadzi nabór wniosków na organizację półkolonii letnich (Language Summer Camps) dla polskiej młodzieży mieszkającej w Irlandii.

  • Dyżur konsularny w Nicei
    Warunkiem przyjęcia na dyżurze jest uprzednia rezerwacja spotkania przez serwis interntowy e-konsulat. Otwarcie zapisów na dyżur nastąpi w poniedziałek 11 .03.2024 r. o godz. 12:00.