• Rozmowa o wypaleniu zawodowym. Czym jest i jak temu zaradzić? [WYWIAD]
    Wypalenie zawodowe to problem, którego nie należy bagatelizować. Jak mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ, z którą rozmawialiśmy o tym zjawisku, może ono dotknąć każdego. „Wypalenie zawodowe nie jest czymś, co przychodzi z dnia na dzień. To proces, w którym objawy narastają pomimo naszych wysiłków, a my sami przechodzimy powoli od walki i prób zmobilizowania siebie czy zmiany swojego otoczenia w pracy do apatii i zobojętnienia” – dodaje. Zachęcamy do lektury rozmowy, która przybliża przyczyny wypalenia zawodowego, definiuje problem i wskazuje sposoby na jego rozwiązanie.

  • Emerytura z ZUS – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Waloryzacja rent i emerytur wypłacanych przez ZUS
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Urlop pracownika tymczasowego - Układ Zbiorowy Pracy (CAO) dla Pracowników Tymczasowych w Holandii
    Układ zbiorowy pracy jest zbiorem umów pomiędzy pracodawcą/pracodawcami a związkami zawodowymi (przedstawicielami pracowników). CAO jest uzupełnieniem do indywidualnych umów o pracę, które pracodawca i pracownik zawierają pomiędzy sobą. W CAO są zawarte ustalenia dotyczące wypłat oraz innych warunków zatrudnienia dla jednego przedsiębiorstwa bądź całej branży przedsiębiorstw (np. branża pracy tymczasowej, branża szklarniowa, logistyczna).

  • Odmowa wydania dowodu osobistego lub paszportu
    Dokumentami potwierdzającymi polskie obywatelstwo są dowód osobisty bądź paszport. Czy polski obywatel może spotkać się z odmową ich wydania? Odpowiedź brzmi: „tak”. W jakich sytuacjach może to nastąpić? Jakie przyczyny mogą zadecydować o nieprzyjęciu wniosków o wydanie tych dokumentów? Odpowiadamy.

  • Kiedy i jak zarejestrować się w urzędzie pracy w Niemczech?
    W odróżnieniu od przepisów obowiązujących w Polsce, rejestracji w niemieckim urzędzie pracy można dokonać jeszcze przed zakończeniem stosunku pracy, jeśli wiemy, że umowa zakończy się z terminem na jaki została zawarta bądź jesteśmy w okresie jej wypowiedzenia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o szukaniu pracy w Polsce po powrocie z zagranicy [WYWIAD]
    „CV to chyba najważniejsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę na początku procesu poszukiwania pracy. To dokument, który powinniśmy bardzo starannie przygotować. Najlepiej jak potrafimy” - mówi prowadząca kanał Sypnia Planuje, na którym oprócz tematyki rodzicielskiej, znajdują się też treści dotyczące powrotu do Polski i szukania pracy. W naszej rozmowie skupiliśmy się na poszukiwaniu zatrudnienia przez osoby, które po latach za granicą zdecydowały się wrócić do ojczyzny. Poruszyliśmy m.in. tematy związane z szukaniem pracy w Polsce, stworzeniem CV, przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej i stronami, na których najlepiej przeglądać oferty.

  • Cudzoziemiec, małżonek polskiego obywatela – czy nabywa obywatelstwo po zawarciu małżeństwa?
    Zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim, zawarcie związku małżeńskiego przez obywatela polskiego z osobą niebędącą polskim obywatelem nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków. Nie ma tu znaczenia kraj, z którego pochodzi cudzoziemiec. Czy ma on jednak możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.

  • Zawarcie małżeństwa i zmiana nazwiska. Czy należy wymienić dokumenty?
    Zawarcie małżeństwa to wyjątkowy moment w życiu, który oprócz romantycznych aspektów, niesie za sobą dopełnienie wielu formalności. Jednym z ważnych kroków po ślubie jest aktualizacja dokumentów, aby odzwierciedlały one aktualny stan cywilny. W niniejszym artykule omówimy, które dokumenty warto lub trzeba wymienić po zawarciu małżeństwa.

  • Mądrości zaklęte w przysłowiach
    Przysłowia są mądrością narodu. Dlaczego? Bo w zwięzły sposób przekazują ostrzeżenia, mądrości czy wskazówki życiowe. Są przysłowia, np. „Jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził”, które nie wymagają wyjaśnień. Od razu wiadomo o co chodzi i jaką mądrość przekazują. Są jednak i takie przysłowia, których znaczenie i przesłanie trzeba poznać. Z wieloma z nich wiąże się jakaś anegdota lub wydarzenie. Opisujemy kilka przysłów, których znaczenie łączy się z ciekawą historią.

  • Jak działa polski system opieki zdrowotnej?
    „Ślachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” - napisał pod koniec XVI w. Jan Kochanowski we fraszce „Na zdrowie”. Od czasu, gdy ojciec polskiej poezji stworzył ten utwór, nie zmieniło się nasze podejście do zdrowia. Nadal uważamy je za najcenniejszy dar. Od czasów Jana Kochanowskiego zmieniło się jednak wiele w systemie opieki zdrowotnej. Jak obecnie wygląda on w Polsce?

  • Sylwestrowe zwyczaje Europejczyków
    Dlaczego Hiszpanie jedzą w sylwestra winogrona stojąc na lewej nodze? Czemu w Szkocji gospodarz wypija zimną wodę ze studni i opluwa nią gospodarstwo, a w Niemczech do portfela wkłada się łuskę karpia? Zachęcamy do lektury artykułu, w którym przybliżamy ciekawe i mało nam znane zwyczaje sylwestrowe Europejczyków.

  • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11