Powrót

Nowatorskie sposoby prezentacji CV

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2023-11-16

Osoby, które zamierzają wrócić z zagranicy i szukać pracy, coraz częściej przygotowują swoje strony internetowe, filmy video lub prezentacje w programie PowerPoint i w niekonwencjonalny sposób prezentują własną osobę. Takie podejście do pokazania własnych umiejętności wymusiła duża konkurencja na rynku pracy.

Trzeba pamiętać, że wybierając tę drogę, trzeba zachować rozwagę i traktować ją jak dodatkowy element mający przykuć uwagę rekrutera i uatrakcyjnić naszą kandydaturę.
Nie wolno też zapomnieć, że stosowanie zbyt zaawansowanych technologii przy tworzeniu elektronicznej prezentacji swojej osoby może spowodować, że firma, do której wysyłamy takie podanie, jej nie odczyta.

 

Własne strony internetowe

Własne strony internetowe, które mogą pomóc w znalezieniu pracy, są coraz powszechniejszą formą dotarcia do potencjalnego pracodawcy. Docenili to reemigranci. Ich twórcy zamieszczają tam nie tylko swoje CV, opisują motywację do pracy, lecz także wiele miejsca poświęcają życiu poza pracą i hobby. Pokazują, jak spędzają wolny czas, zamieszczają bogate galerie ze zdjęciami z egzotycznych podróży. To wszystko w oczach pracodawcy pokazuje ich jako lepszych kandydatów – aktywnych, gotowych do podejmowania inicjatywy lub bycia liderem w grupie współpracowników.

Samo stworzenie swojego miejsca w sieci jest dowodem na to, że dana osoba jest obyta z narzędziami informatycznymi, m.in. przeznaczonymi do tworzenia witryn www.
Zaletą takiej formuły prezentacji własnej osoby jest także możliwość szerszego opisania swoich umiejętności i doświadczenia, zwłaszcza tego zagranicznego, np. związanego z pracą czy stażem w innym kraju. Pracodawcy coraz częściej doceniają zdolność funkcjonowania w innej kulturze, swobodnego porozumiewania się w innym języku. Te atuty można zaprezentować online, nie mając takich ograniczeń jak w tradycyjnym CV.

 

Prezentacje i filmy sposobem na przykucie uwagi

Inną formą prezentacji swojego doświadczenia są prezentacje w PowerPoint. Coraz częściej CV zapisuje się też do formatu PDF, który pozwala zachować niezmienioną formę dokumentu, w przypadku gdy jest otwierany w innej wersji programu (co się zdarza np. w programie Word). Za skuteczny sposób szukania pracy można tez uznać prezentację swoich umiejętności w formie filmu video, który można przesłać jako załącznik e-mailem lub zamieścić w serwisie YouTube. Decydując się na takie działanie (jest to dobry wybór, gdy nasze przyszłe stanowisko wiąże się z wystąpieniami publicznymi), trzeba skoncentrować się na przedstawieniu swoich najważniejszych atutów, tak by materiał był krótki i interesujący.

Do najbardziej oryginalnych pomysłów na szukanie pracy należą CV na billboardzie przed budynkiem firmy, w której chce się pracować, reklama w tramwaju lub teledysk na CV.

Warto wiedzieć

Niekonwencjonalna forma prezentacji swojej osoby będzie doceniona przez pracodawców na stanowiskach, na których trzeba wykazać się kreatywnością, czyli np. w agencjach PR, agencjach reklamowych, marketingowych, firmach wydawniczych, ale też w handlu.
Są też zawody, w których szukanie pracy w taki sposób nie przyniesie oczekiwanych efektów, np. w przypadku pracy biurowej, pracy w charakterze księgowej czy prawnika, kiedy trzeba wykazać się uporządkowaniem i skrupulatnością.

 

Cele nowatorskiego prezentowania się

Celem takiego nowatorskiego zaprezentowania się pracodawcy jest wyłonienie naszej osoby spośród setki kandydatów, którzy przesyłają swoje CV do działu HR. Osoba rekrutująca powinna być przekonana, że zapraszając nas na rozmowę kwalifikacyjną, podejmie dobrą decyzję, spotka się z kandydatem pewnym swoich umiejętności i potrafiącym zaangażować się w pracę. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się stworzyć w sieci własną stronę www, przygotować prezentację lub film, zastanówmy się nad selekcją informacji o nas, nad tym, na jakie stanowisko aplikujemy, jakie umiejętności są na nim wymagane.
Pamiętajmy, że wszystkie zamieszczone tam informacje muszą być prawdziwe.

Jeżeli osiągniemy sukces, tj. zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną lub wywołamy zainteresowanie swoją osobą, nie zmarnujmy szansy prezentacji swoich umiejętności merytorycznych, które będą oceniane podczas osobistego spotkania z rekruterem.

 

Nie wszyscy dobrze piszą CV

Badania pokazują, że nie wszyscy Polacy potrafią pisać życiorysy zawodowe. Pracodawcy wskazują na nudną szatę graficzną, brak organizacji i logiki w przedstawianiu informacji. Zwracają uwagę na konieczność zachowania proporcji między kompetencjami przedstawianymi w CV. Wykształcenie, nawet jeśli jest spójne ze ścieżką kariery, jest mniej ważne niż doświadczenie zawodowe, dlatego w niektórych sytuacjach warto zacząć właśnie od tej pozycji. W CV nie trzeba też umieszczać wszystkich danych, gdyż rekruter – jeśli nie znajdzie szybko informacji, których szuka – odrzuci aplikację. Zauważone przez osoby prowadzące rekrutacje zostają tylko CV napisane w zwięzły i przejrzysty sposób. Należy też pamiętać o dobraniu właściwego (i odpowiedniej jakości) zdjęcia.


Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.