Powrót

Inne formy poszukiwania pracy

Tagi: Praca, CV

Jeśli pracujesz za granicą, ale myślisz o powrocie do kraju, nie rezygnuj z innych niż Internet form poszukiwania pracy.

Oprócz przeglądania i zamieszczania ogłoszeń pamiętaj o rodzinie, znajomych, bierz udział w targach pracy, a także zamieszczaj swoje ogłoszenia i sam wyszukuj interesujących cię pracodawców. Aktywność w tej dziedzinie i bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą zwiększą twoje szanse na znalezienie interesującego zajęcia.

Warto wiedzieć
Warto zacząć szukać zatrudnienia, pracując jeszcze za granicą. Poinformuj rodzinę, znajomych i przyjaciół, że rozważasz powrót do kraju i w związku z tym szukasz interesujących cię ofert oraz nowego zajęcia. Staraj się wykorzystać każdą okazję, by informować, jakiego rodzaju pracy szukasz, jakie masz doświadczenie i przygotowanie zawodowe. Pamiętaj, że większość ofert w ogóle nie pojawia się w gazetach czy Internecie,
a pracodawcy wolą zatrudniać osoby polecone.

Gazety, telewizja
Przeglądaj gazety, oglądaj telewizję – może trafisz na informację, że interesująca cię firma otwiera nowy oddział w twoim mieście albo wdraża nowe technologie. Spróbuj zgłosić się tam sam, zanim jeszcze pojawią się ogłoszenia o wolnych miejscach pracy. Napisz też własne ogłoszenie zawierające informacje o twoim doświadczeniu, wykształceniu i rodzaju pracy, jaka cię interesuje. Zamieść je w lokalnej prasie lub wyślij bezpośrednio do działu kadr firmy, która cię interesuje.

Agencje pracy
Sprawdź, jakie agencje pośrednictwa pracy działają w twoim mieście i odezwij się do nich. Dodaj CV do ich bazy, ale też określ, jaka praca byłaby dla ciebie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj, że ta forma poszukiwania pracy jest bezpłatna – to pracodawcy płacą
za pozyskanie odpowiednich pracowników. Tu też możesz uzyskać więcej informacji na temat lokalnego rynku pracy.

Szukaj więcej informacji na temat rynku pracy w twoim mieście w dziale REGIONY.

Baza największych agencji pośrednictwa pracy

Poniżej zamieszczamy linki do stron internetowych agencji pośrednictwa pracy. Jeżeli mają Państwo propozycje rozszerzenia naszej bazy, zachęcamy do przesyłania linków, które możemy dodać.

Targi pracy
Jeśli masz okazję, wybierz się na targi pracy – pracodawcy coraz częściej prezentują się za granicą, zachęcają mieszkańców swoich regionów do powrotu, prezentują możliwości, jakie pojawiły się w różnych miastach, nie tylko w tych największych. Robią to również doradcy EURES, wyjeżdżając do krajów EOG w celu prezentacji ofert pracy.

Warto wiedzieć
Podczas targów masz szansę zostawić swoje CV bezpośrednio
u pracodawcy, porozmawiać z osobami już tam zatrudnionymi, dowiedzieć się, jaka atmosfera panuje w danej firmie, jakie są plany rozwoju. Takie informacje pomogą ci podjąć decyzję, czy chcesz wiązać swoją zawodową przyszłość z danym przedsiębiorstwem.

Informacje po targach pracy zagranicą zazwyczaj ukazują się
w lokalnej prasie, pismach oraz portalach polonijnych, a także na stronach urzędów miast.

Dla przykładu targi organizują różnego typu organizacje polonijne, np. British Polish Chamber of Commerce.

Jeśli chcesz, byśmy dodali informację o targach za granicą – skontaktuj się z nami.

Nowatorskim sposobem poszukiwania pracy na odległość jest udział w wirtualnych targach pracy organizowanych przez znane portale poświęcone pracy. Podczas takich targów firmy oferują wirtualną wycieczkę po swoich siedzibach, a w rolach przewodników występują pracownicy działów HR. Na kandydatów czekają prezentacje, porady dotyczące rekrutacji, wypowiedzi pracowników, filmy pokazujące specyfikę pracy i działalność wybranych firm oraz wirtualne czaty z pracodawcami. Można także przeglądać tzw. pokoje tematyczne (każdy pokój poświęcony jest odrębnej branży) oraz sortować oferty i prezentacje pracodawców według regionów. Biletem wstępu jest dostęp do Internetu.

Taka forma prezentacji firm z pewnością ułatwi ci orientację na lokalnym rynku pracy, pozwoli ci także poznać największych pracodawców i ich oferty pracy w twoim regionie.

Baza wirtualnych targów pracy

Jeśli chcesz, byśmy dodali informację o Wirtualnych Targach Pracy – skontaktuj się z nami.

Nie zapominaj też o tablicach ogłoszeń w powiatowych urzędach pracy, stronach internetowych urzędów czy lokalnych gazet – im więcej będziesz wiedzieć na temat warunków pracy w miejscowości, w której chcesz znaleźć pracę, tym łatwiej będzie ci ją zdobyć.


Najczęściej zadawane pytania

Więcej informacji

Czat z ekspertem


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?