Formalności przed powrotem
Gdzie można uzyskać pomoc w dochodzeniu praw pracowniczych w przypadku nadużyć ze strony pracodawcy w Norwegii?
Gdzie można uzyskać pomoc w dochodzeniu praw pracowniczych w przypadku nadużyć ze strony pracodawcy w Norwegii?
Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 r.
W przypadku, gdy polski pracownik podjął zatrudnienie u pracodawcy z siedzibą na terenie Norwegii samodzielnie, wówczas winien dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu przed organami na terenie Norwegii, w szczególności przed właściwym sądem, zgodnie z obowiązującym w tym państwie ustawodawstwem.
W tej sprawie należy skontaktować się z Inspekcją Pracy w Norwegii (Arbeidstilsynet), która uruchomiła linię telefoniczną w języku polskim: tel. 815 48 222 (następnie trzeba wybrać cyfrę 1) następnie podać hasło POLSKI po otrzymaniu odpowiedzi. Infolinia czynna jest we wtorki oraz w piątki od 08.00 do 15.45. Więcej informacji na stronie Arbeidstilsynet w j. polskim.
Wiecej informacji można znaleźć pod adresem : http://www.fredrikstad.pl/panstwowa-inspekcja-pracy-norwegii/
Ponadto w przypadku polskich pracowników delegowanych do pracy w Norwegii przez pracodawcę mającego siedzibę w Polsce, można również uzyskać pomoc prawną w Polsce w Państwowej Inspekcji Pracy.
Wówczas Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi postępowanie kontrolne mające na celu sprawdzenie przestrzeganie przepisów prawa pracy u pracodawcy kierującego pracownika do pracy za granicą. W uzasadnionych przypadkach Główny Inspektorat Pracy podejmuje działania służące rozpatrzeniu skargi przez właściwe w sprawie urzędy na terenie państwa przyjmującego. Czynności te obejmują tłumaczenie skargi oraz dokumentów niezbędnych w wyjaśnieniu danej sprawy na język obowiązujący w państwie przyjmującym.
Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi również postępowania w sprawach dotyczących pracowników, którzy podjęli pracę za granicą w wyniku skierowania do pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia.
Informacje o poradach prawnych Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce są dostępne na stronie www.pip.gov.pl.
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.