Formalności przed - Irlandia
Czy można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku w Irlandii?
Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 r.
Czy można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku w Irlandii?
Wszystkie osoby pracujące w Irlandii mają potrącane z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. W razie ewentualnej nadpłaty podatku można się ubiegać o zwrot nadpłaconej kwoty. Zwrot podatku przysługuje nam nawet do 4 lat wstecz i możemy się o niego ubiegać także z Polski.
Wysokość ewentualnie należnego zwrotu podatku zależy od sytuacji osobistej podatnika, a przede wszystkim od przysługujących mu ulg podatkowych. Wysokość pobranych zaliczek na podatek uwidoczniona jest na dokumencie P45 otrzymywanym na zakończenie pracy w pozycji „tax deducted”.
Przed wystąpieniem o zwrot podatku warto wystąpić do Revenue o wystawienie dokumentu Statement of Liability, czyli rozliczenia podatkowego za poprzedni rok podatkowy. Można także wystąpić o dokumenty za lata poprzednie, aby sprawdzić, czy nie popełniono błędów w rozliczeniu podatkowym.
Statement of Liability to informacja o naszych dochodach za dany rok podatkowy (lata), naliczonym i pobranym podatku po uwzględnieniu ulg podatkowych.
Dokument ten wykaże nadpłatę podatku o kwotę nieuwzględnionej ulgi podatkowej (np. ulgi za najem mieszkania, ulgi w związku z poniesionymi kosztami opieki medycznej). Złożenie wniosku o Statement of Liability jest praktyczną metodą na przyśpieszenie uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku.
Należy też wiedzieć, że dokument jest wystawiany przez Revenue bez wniosku podatnika w sytuacjach, gdy z jakichś względów nastąpiła niedopłata odprowadzanego podatku. Zawiera on wtedy adnotację o obowiązku uiszczenia różnicy oraz o prawie do odwołania od tej decyzji w terminie 30 dni. Odwołanie nie wstrzymuje jednak obowiązku opłacenia zaległego podatku.
Więcej informacji o zasadach występowania o Statement of Liability publikuje na swojej stronie Revenue.
Ważne!
W odniesieniu do możliwości realizacji czeków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wskazanie konkretnych podmiotów, które świadczą usługi związane z ich realizacją jest utrudnione. Banki krajowe w obecnym stanie prawnym nie są zobowiązane do świadczenia usług polegających na realizacji czeków zagranicznych, a samo świadczenie usług tego rodzaju uzależnione jest wyłącznie od decyzji biznesowej banku. Jednym z możliwych rozwiązań jest zweryfikowanie możliwości przekazania np. zwrotu podatku przez zagraniczny urząd skarbowy w postaci elektronicznej (np. przelewem bankowym) na rachunek podatnika.
Warto w tej sytuacji skontaktować się z urzędem podatkowym za granicą albo organizacją lub instytucją udzielającą porad podatkowych w Polsce. W przypadku podmiotów prywatnych świadczone usługi są odpłatne.
Jeżeli do wniosku dołączony został formularz 12 (Form 12) jako część zeznania rocznego, można wskazać w nim rachunek bankowy, na który Revenue prześle należny nam zwrot.
Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.powroty.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
W przypadku treści aktualizowanych przez współpracujących z serwisem powroty.gov.pl ekspertów z ministerstw i innych publicznych instytucji odpowiedzialność za przekazane informacje ponoszą ww. instytucje.