Powrót

Zwrot nadpłaconego podatku

Tagi: Podatki, Ubezpieczenie zdrowotne, Konto bankowe

Zwrot nadpłaconego podatku

O zwrot nadpłaconego podatku w USA można ubiegać się do trzech lat wstecz. W zależności od rożnych czynników istnieje możliwość odzyskania pełnej kwoty zapłaconego podatku federalnego, większości zapłaconego podatku stanowego (zależy to od wysokości zarobków) oraz – jeżeli byliśmy posiadaczami wizy J-1 – możemy uzyskać prawo do zwrotu pełnej kwoty wpłaconej na ubezpieczenie społeczne (Social Security) i zdrowotne (Medicare).

Warto wiedzieć
Aby otrzymać taki zwrot, należy posiadać następujące dokumenty: formularze W-2, które otrzymaliśmy od pracodawcy, kopie paszportu, wizy, Social Security Card oraz DS 2019 (formularz uprawniający do legalnej pracy w USA, który otrzymuje się przed wjazdem do USA wraz z wizą). Brakujące formularze W-2 (których nie wydał pracodawca lub których nie otrzymałeś, ponieważ wyjechałeś przed upływem okresu, w którym pracodawca był zobowiązany je wydać) można zastąpić odcinkami paycheck/payslip. Warto zatrzymać oryginalne formularze W-2, ponieważ procedura zwrotu podatku jest krótsza, gdy do rozliczenia przedkłada się formularze W-2.

Procedura zwrotu podatków federalnego i stanowego trwa do siedmiu miesięcy od momentu złożenia dokumentów. Zwrot podatku zapłaconego na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne może potrwać nawet do dziewięciu miesięcy.

Zwrot podatku będzie wysłany bezpośrednio na amerykańskie konto bankowe podatnika, jeżeli takie posiada, bądź zostanie wysłany do podatnika pocztą w formie czeku do zrealizowania w banku.


Nie masz czasu na doczytanie artykułu do końca?

Kod QR

Zrób zdjęcie
lub zapisz jego kod QR!

Czym jest kod QR?