Powrót

Mieszkanie po powrocie do Polski

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-05

Decyzja o powrocie podjęta, powoli zaczynasz planować wszystkie formalności z tym związane – praca, szkoła, dom… Dom! Gdzie będziecie mieszkać po powrocie do Polski?

W Polsce branża budowlana rozwija się w dużym tempie. Powstają kolejne osiedla bloków, domków jednorodzinnych czy szeregowych. Oferta domów i mieszkań na sprzedaż jest bardzo bogata i każdy w zależności od możliwości finansowych może znaleźć coś dla siebie. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na kupno nieruchomości, pozostaje wynajem, a w ostateczności starania o mieszkanie komunalne.

Chcę mieszkać u siebie – kupuję dom!

Część emigrantów, przebywając na emigracji i spodziewając się, że kiedyś wrócą do Polski, oszczędza środki pieniężne, planując zakup nieruchomości w Polsce. Zdarza się również, że mieszkanie lub dom kupują, jeszcze mieszkając za granicą. Wykańczają i urządzają je, przebywając w kraju emigracji.

Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, jeśli zależy Ci na zakupie własnego mieszkania, jednak nie masz wystarczających oszczędności. Wówczas w grę wchodzi kredyt hipoteczny, którego uzyskanie, w sytuacji gdy wciąż osiągasz dochód w obcej walucie, może być utrudnione. Wynika to z tego, że zgodnie z treścią Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego kredyt hipoteczny można zaciągnąć jedynie w walucie, w jakiej osiąga się przychody. Ma to na celu przede wszystkim ochronę kredytobiorców przed ryzykiem związanym z wahaniami kursów walut. Niestety jednocześnie bardzo utrudnia to uzyskanie kredytu w złotówkach osobom, które pracują za granicą i uzyskują dochód w innej walucie. Sposobem na wyjście z tej trudnej sytuacji jest wnioskowanie o kredyt wspólnie z osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, która uzyskuje dochód w złotówkach. Więcej informacji na ten temat można uzyskać u doradcy finansowego lub bezpośrednio w banku.

Wynajem – rozwiązanie tymczasowe

Nie chcesz jeszcze kupować mieszkania, w danym momencie nie możesz sobie na to pozwolić lub po prostu wolisz się rozejrzeć wśród mieszkań na sprzedaż, gdy już wrócisz do Polski – najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas wynajem. Ofert mieszkań do wynajęcia jest dostatek w każdym mieście, ogłoszenia warto sprawdzić w lokalnych serwisach jak i tych ogólnopolskich, np. olx.pl czy gratka.pl.

Mieszkanie komunalne rozwiązaniem dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej

Każda gmina może ustalać swoje zasady przyznawania mieszkań komunalnych, dlatego mogą się one różnić w zależności od miasta. Podstawowym kryterium jest dochód na osobę. Pozostałe kryteria oceniane są punktowo. Punkty w tym przypadku przyznawane są m.in. w związku z bezdomnością, samotnym macierzyństwem,   niepełnosprawnością lub opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem albo innym członkiem rodziny. Z reguły wymagane jest również przebywanie na terenie gminy przez określony czas, np. rok. Regulaminy oraz niezbędne druki wniosków udostępniane są z reguły na stronach internetowych urzędu gminy.

Agnieszka Juźwiuk, Powroty.gov.pl

 

Źródło: https://mdmprogram.com/aktualnosci/mdm-a-praca-za-granica/