Pokolenie Z a pierwsze dni w pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-05-21
Onboarding, czyli proces wdrażania do firmy nowego pracownika, to coś więcej niż tylko zapoznanie się z firmą i obowiązkami. Jak na pierwsze dni w nowej pracy patrzą młodzi ludzie (pokolenie Z)? Odpowiadamy.
Najważniejszym elementem procesu wdrażania do firmy nowego pracownika według największej części uczestników badania Work War Z są szkolenia wprowadzające i zdobycie niezbędnych umiejętności – taką odpowiedź zaznaczyło 25%. Co piąty ankietowany wskazał na otrzymanie wsparcia od przełożonego i zespołu oraz jasność w kwestii oczekiwań i zadań na danym stanowisku (odpowiednio 19% wskazań). Podobny odsetek wybrał zapoznanie się z obowiązkami i zakresem pracy (18%). Najmniej badanych za najważniejsze podczas onboardingu wybrało zapewnienie odpowiednich narzędzi do pracy (2%) oraz zrozumienie kultury organizacyjnej firmy (2%).
– Zetki oczekują onboardingu, który będzie konkretny, przemyślany i ludzki. Ten okres traktują jako test tego, czy trafili do właściwego miejsca. Liczą, że w ciągu pierwszych tygodni od rozpoczęcia pracy zdobędą know-how potrzebny do samodzielnego działania, a później wsparcie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Na uwagę zasługuje fakt, że na przekór korporacyjnym procedurom dla zetek mniej istotne jest otrzymanie komputera czy służbowego telefonu już w pierwszym dniu, podobnie jak poznanie misji, wizji i wartości firmy. To cenne informacje, które pokazują, że dla młodych ludzi liczą się konkrety – podkreśla Magda Pietkiewicz.
Kluczowa jest czytelna komunikacja
Z badania Work War Z wynika, że pokolenie Z oczekuje od przełożonych przede wszystkim konkretnej i rzeczowej komunikacji (33% wskazań). Jedna czwarta liczy na bezpośredniość i szczerość, natomiast co piąty preferuje przyjazną i wspierającą komunikację. Najmniej zetek wskazało, że preferuje formalny styl komunikacji (2% wskazań).
– Styl komunikacji ma dziś ogromne znaczenie, zwłaszcza w kontaktach z młodymi pracownikami. Dla zetek liczy się przejrzystość i autentyczność - chcą za to wiedzieć, co mają robić, jakie są wobec nich oczekiwania i jak mogą się rozwijać. Gdy te warunki są spełnione, potrafią się odwdzięczyć – zaangażowaniem, lojalnością i świeżym spojrzeniem, które wnosi nową energię do organizacji – mówi Magda Pietkiewicz. – Dobrą wiadomością jest to, że 66% młodych pracowników deklaruje, że ich pracodawca komunikuje się w sposób jasny i zrozumiały. Z drugiej strony, co piąta osoba twierdzi, że organizacja nie radzi sobie z klarownym przekazem. To pokazuje, że część pracodawców ma jeszcze do odrobienia warsztaty z komunikacji – dodaje.
Czerpać z doświadczenia innych
Najwięcej zetek wskazuje, że chciałoby pracować w zespole który wzajemnie się wspiera, motywuje do działania i wspólnie rozwiązuje problemy (30% wskazań). Nieco mniej ankietowanych zwraca uwagę, że liczy się dla nich, by ich współpracownicy byli otwarci na poglądy innych (26%), a co dziesiąty podkreślił, że w pracy zespołowej ważna jest dla nich kultura wzajemnego zaufania i poczucia odpowiedzialności za wspólne projekty.
– Warto dodać, że zetkom nie przeszkadza praca w zespołach wielopokoleniowych. Wręcz przeciwnie. Niemal 75% ankietowanych przyznało, że czuje się komfortowo pracując w zespole z osobami około 5 lat starszymi od nich, a co piąty przyznał, że nie ma to dla niego znaczenia. Jedynie 3% badanych przyznało, że odczuwa dyskomfort związany z pracą w zespołach wielopokoleniowych. Takie dane potwierdzają, że większość młodych pracowników ceni doświadczenie starszych kolegów. Chcą się od nich uczyć, czuć się częścią grupy i mieć poczucie, że mogą liczyć na ich wsparcie – zaznacza Magda Pietkiewicz.
Dobra robota!
Onboarding to moment, w którym młodzi pracownicy chcą poczuć się zauważeni. Nawet jeśli dopiero zaczynają swoją zawodową drogę, potrzebują sygnału, że ich obecność ma znaczenie. Z badania Work War Z wynika, że uznanie i docenianie to jeden z najważniejszych elementów wpływających na motywację przedstawicieli pokolenia Z – tak wskazało 23% respondentów.
– To, jak firma wprowadza nowego pracownika do zespołu, ma realny wpływ na jego dalsze zaangażowanie i lojalność. Pierwsze dni to moment, w którym łatwo poczuć się niepewnie – dlatego każde okazanie wsparcia, docenienie starań czy nawet zwykłe „dobra robota” mają ogromne znaczenie. To właśnie wtedy zaczyna się kształtować poczucie przynależności i sensu – mówi Magda Pietkiewicz. – Pracodawcy powinni pamiętać, że onboarding to nie tylko logistyka, to pierwsze ważne doświadczenie kultury organizacyjnej. Jeśli pokażemy, że za firmową nazwą kryją się wartości, wsparcie i możliwości – zwiększamy szansę, że nowy pracownik zwiąże się z nami na dłużej – dodaje.
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii.
Badanie „Work War Z” odbyło się między 21.10.2024 a 31.01.2025. Zrealizowane zostało przy wykorzystaniu kwestionariusza CAWI z pytaniami wielokrotnego wyboru, skalą Likerta i jednym pytaniem otwartym. Rekrutacja respondentów odbywała się przez uczelnie wyższe, środowisko biznesowe i media społecznościowe. Łącznie w badaniu udział wzięło ponad 12 tysięcy przedstawicieli pokolenia Z.
Źródło:
Enpulse
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów? Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

O perspektywach zatrudnienia w firmach w Polsce Rynek pracy to dynamicznie zmieniający się obszar gospodarki. Jak przedstawiają się perspektywy zatrudnienia w najbliższym czasie w Polsce? Jakie firmy planują rekrutować najwięcej, a jakie najmniej? W którym regionie Polski osoby, które chcą znaleźć pracę lub zmienić pracodawcę mają na to największe szanse? Odpowiedź przynosi niedawno opublikowany raport, który przedstawia perspektywy zatrudnienia w Polsce.

O tym, jak ważne są dobre relacje w pracy Dlaczego dobre relacje w miejscu pracy są takie ważne? Co sprawia, że zespół zaczyna funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna? Co zrobić, by zbudować dobre środowisko pracy? Odpowiedzi w poniższym materiale.

Jak rozwijamy kompetencje zawodowe i osobiste, przynosząc nowe spojrzenie na rynek pracy w Polsce Aby skutecznie rozwijać kompetencje zawodowe i osobiste, niezbędne jest zrozumienie, że rynek pracy nieustannie się zmienia, a kluczowe umiejętności to nie tylko fachowa wiedza, ale również zdolności adaptacyjne, interpersonalne i gotowość do uczenia się przez całe życie. W artykule został omówiony aspekt, jak rozwój tych kompetencji może wpływać na naszą karierę oraz jak oddziałuje na rynek pracy w Polsce.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2025 r. Przyjazne środowisko pracy, w którym wszyscy pracownicy są traktowani sprawiedliwie, widzą możliwości rozwoju zawodowego i wierzą w sens swojej pracy. To cechy, które charakteryzują najlepsze miejsca pracy. Które firmy trafiły na listę „Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2025”? Przedstawiamy ranking.

Naukowcy w potrzebie – nowa propozycja NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) została powołana m.in. w celu umiędzynarodowienia polskiej nauki i wzmocnienia w jej ramach współpracy międzynarodowej. Niedawno agencja ogłosiła nowy program – Naukowcy w potrzebie. Na czym polega i do kogo jest skierowany?

Czterodniowy tydzień pracy – czy to realne? Wraz z nastaniem nowego roku wielu z nas sięga po kalendarz i wertuje karty w poszukiwaniu potencjalnych długich weekendów. A co jeśli już niedługo będzie nam przysługiwać prawo do trzech dni wolnych w tygodniu?