Powrót

Zeznanie roczne – nowe możliwości

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-03-16

Od ubiegłego roku roczne zeznanie podatkowe sporządza za podatnika skarbówka, a automatycznie wypełniony PIT dostępny jest już od 15 lutego, wystarczy go zaakceptować. Przed tym warto jednak sprawdzić, jakie zmiany zostały wprowadzone w tym roku!

W ubiegłym roku podatnicy złożyli 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r. Dzięki Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób.

Urząd skarbowy w oparciu o informacje uzyskane z państwowych baz danych wypełnił PIT za podatnika. Uwzględnił w nim dochody podatnika, zapłacone zaliczki, wysokość odliczonych składek, wysokość ulgi na dzieci. 1 proc. podatku jest przepisywany z zeznania za poprzedni rok.

Automatyczne rozliczenia za 2019 rok dotyczą osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – oprócz formularzy PIT-37 i PIT-38, jak w poprzednim roku, można złożyć również PIT-28 i PIT-36.

Nowe ułatwienia dla podatników

Jak już zostało wspomniane, za ubiegły rok podatkowy osoby, które zobowiązane są rozliczyć się, np. z przychodu z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, będą mogły złożyć PIT-28.

PIT-36 są udostępnione dla osób, które np. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy.

Automatycznie została uwzględniona ulga dla uczących się dzieci powyżej 18. roku życia oraz dzieci urodzonych w 2019 r. Na podstawie informacji z PIT-11 automatycznie została wprowadzona także ulga dla młodych – dla osób do 26. roku życia.

Podatnicy, którym przysługuje zwrot, w usłudze e-PIT zobaczą informację o stanie nadpłaty przez urząd skarbowy. W przypadku podatników, którzy zobowiązani są do zapłaty, będą mogli zrobić to elektronicznie w usłudze e-PIT na automatycznie wskazany mikrorachunek podatkowy.

Wypełniony przez urząd skarbowy PIT można zweryfikować po zalogowaniu na portalu podatkowym. Do zalogowania niezbędny jest profil zaufany lub PESEL (albo: NIP i data urodzenia), kwota przychodu z deklaracji za rok 2018, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2019.

Należy pamiętać, że e-PIT jest dostępny wyłącznie na stronie podatki.gov.pl!

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

https://www.pit.pl/aktualnosci/nowe-mozliwosci-w-usludze-twoj-e-pit-od-tego-roku-976782


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.