Powrót

Wyższe wynagrodzenie od 2018 roku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-10

Od nowego roku osoby zarabiające minimalną krajową oraz pracujący na umowę-zlecenie ze stawką godzinową zarabiają więcej. Sprawdź, o ile zwiększyło się wynagrodzenie.

Zgodnie z przepisami Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, kwota minimalnej krajowej ulega corocznej waloryzacji.

 

Minimalne wynagrodzenie

 

Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w oparciu o wskaźnik cen i nie może być  niższa  od  wysokości  minimalnego  wynagrodzenia już obowiązującego.  W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło z 2000 zł do 2100 zł, co w przeliczeniu netto oznacza wzrost wynagrodzenia o ponad 70 zł.

 

Minimalna stawka godzinowa

 

Od ubiegłego roku obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za godzinę dla osób pracujących na podstawie umowy-zlecenia. Wysokość minimalnej stawki godzinowej również jest corocznie waloryzowana o wskaźnik  wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny  przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się  ustalenia.

Nowy rok przyniósł wzrost minimalnej stawki godzinowej z 13 zł na 13,70 zł brutto.

Jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co  najmniej   105 proc. ustala  się  dwa  terminy  zmiany  wysokości  minimalnego  wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: 1 stycznia i 1 lipca.

 

Przeciętne wynagrodzenie

 

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłaszana jest w poszczególnych kwartałach. Za III kwartał, które obowiązuje do końca lutego 2018 r., zostało już ogłoszone. Od grudnia  wynosi ono 4 255,59 zł.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Polscy inżynierowie liderami zmian w swoich przedsiębiorstwach
  Zdecydowana większość inżynierów jest zdania, że kadra techniczna powinna przyjąć na siebie odpowiedzialność związaną z rolą lidera zmian w przedsiębiorstwach produkcyjnych – wynika z badania Smart Industry Polska 2019 (SIP).

 • Praktyka absolwencka
  Kończysz naukę i chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe? Zaproponuj pracodawcy praktykę absolwencką!

 • Dofinansowanie do zatrudnienia niani
  Planujesz powrót do pracy i potrzebujesz niani do opieki nad dzieckiem? Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć!

 • Dzięki cyfryzacji wzrośnie liczba etatów w polskich firmach
  Aż 87% polskich pracodawców w wyniku cyfryzacji chce zwiększyć lub utrzymać obecną liczbę pracowników, tylko 7% firm przewiduje redukcje etatów. Najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w IT, produkcji przemysłowej i obsłudze klienta. Zmniejszenia liczby pracowników można się spodziewać w administracji i zarządzaniu biurem – potwierdza opublikowany dziś raport ManpowerGroup „Rewolucja umiejętności 4.0. Czy roboty potrzebują ludzi?”.

 • 3 mity na temat pozyskiwania danych osobowych w procesie rekrutacji
  Czy rekruter ma prawo wymagać od kandydata podania oczekiwań finansowych? W jakiej formie kandydat powinien wyrazić zgodę? Czy pracodawca powinien zrealizować wszystkie żądania kandydata, np. związane z usunięciem danych?

 • Tylko 19% Polaków chce stałych godzin pracy
  Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%), nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze.

 • Nawet 8 tys. zł podwyżki w ciągu pięciu lat! W tych branżach pensje rosną najszybciej
  Czterocyfrowe podwyżki co roku? W niektórych branżach to już praktycznie standard. Sprawdziliśmy, które zawody gwarantują największy i najbardziej dynamiczny wzrost wynagrodzeń.

 • Łamanie praw pracownika przez pracodawcę
  Pracodawca łamie Twoje prawa pracownicze? Sprawdź, gdzie szukać pomocy!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.