Powrót

Wady i zalety pracy tymczasowej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-22

Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert pracy tymczasowej. Dla studentów i młodych ludzi bez doświadczenia zawodowego oraz osób szukających szybkiego zarobku praca tymczasowa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Atrakcyjna jest przede wszystkim elastyczność zatrudnienia. Nie każdemu jednak przypadnie ona do gustu. Przed podjęciem tej formy zatrudnienia warto zapoznać się z jej mocnymi i słabymi stronami.

 

Zalety pracy tymczasowej

Praca tymczasowa ma charakter sezonowy, okresowy lub doraźny i wiele młodych osób właśnie takiej formy zatrudnienia oczekuje. Do najważniejszych zalet pracy tymczasowej należą:

 • brak konieczności posiadania specjalnych kursów czy uprawnień. Nie ma tu również ograniczeń wiekowych. Pracę tymczasową może podjąć każdy, nawet osoba niepełnoletnia;
 • elastyczny wymiar czasu pracy, dzięki czemu można pogodzić pracę, np. ze studiami;
 • uprawnienia pracownicze dotyczące, np. zarobków, urlopów, warunków socjalnych, jak w przypadku pracowników etatowych;
 • krótkotrwałe, niezobowiązujące zatrudnienie „na próbę”, dające możliwość wypróbowania swoich sił w różnych dziedzinach;
 • pracodawca, który natychmiast potrzebuje pracownika, nierzadko oferuje wyższe wynagrodzenie za tę samą pracę niż pracownikowi pracującemu na stałe.

 

Wady pracy tymczasowej

 • brak stabilizacji zawodowej (praca u jednego pracodawcy nie może przekroczyć 18 miesięcy);
 • ze względu na okresowy charakter pracy tymczasowej, przywilej dwóch dni wolnego za każdy przepracowany miesiąc nie zawsze ma zastosowanie, w przypadku, gdy umowa zawarta jest na okres krótszy niż miesiąc;
 • pomniejszenie wynagrodzenia o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Nawet jeśli pracownik tymczasowy pracuje u jednego pracodawcy powyżej 6 miesięcy, to nie przysługują mu tzw. trzynastki i premie;
 • pracownikom tymczasowym często powierza się wykonywanie pracy, której nikt inny z pracowników zatrudnionych na stałe nie chce lub nie może wykonać.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.mrjob.pl/aktualnosci/wady-i-zalety-pracy-tymczasowej/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 6 rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zmniejszyć poczucie izolacji pracowników
  Samotność nie wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Jej szkodliwy wpływ naukowcy porównują z wypalaniem dziennie 15 papierosów . To nie jest dobra wiadomość dla milionów ludzi, którzy obecnie za sprawą pandemii żyją i pracują w przedłużającej się izolacji. Dla ich przełożonych też nie. Wydawać by się mogło, że zarówno pracodawcy, jak i ich pracownicy największe wyzwania związane z nagłą koniecznością przejścia na zdalny model pracy mają już za sobą. Tych wyzwań było wiele: poczynając od szybkiej nauki posługiwania się systemami wideokonferencyjnymi po umiejętność znajdowania równowagi pomiędzy pracą w domu a zobowiązaniami rodzinnymi. Jednak na dłuższą metę tym, co pracownikom może najbardziej dokuczać jest praca w izolacji od zespołu, powodująca uczucie samotności.

 • Dyżur w pracy – co warto o nim wiedzieć?
  Dyżur to pozostawanie pracownika do dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Czy pracownik ma prawo odmówić pełnienia dyżuru oraz jakie wynagrodzenie otrzyma za czas dyżuru?

 • Sprzątanie, gotowanie, zakupy – co tak naprawdę robimy podczas pracy zdalnej?
  Praca zdalna to dla większości z nas duża oszczędność czasu oraz elastyczność godzinowa. Nie musimy wstawać tak wcześnie, nie stoimy w korkach, dojeżdżając do biura, mamy zdecydowanie więcej swobody. Ale czy podczas wykonywania obowiązków w domu zajmujemy się tylko pracą? Aż 82 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się wykonywać w domu inne czynności w czasie, który powinien być przeznaczony na pracę zawodową.

 • Potrzebujemy na świecie więcej społeczników [WYWIAD]
  „Leżenie na kanapie nie sprawi, że odkryjemy w sobie nową pasję. Obracanie się od lat w zamkniętym, ciągle tym samym środowisku nie odkryje w nas rzeczy, których być może jeszcze sami o sobie nie wiemy” – mówi Dagmara Sobczak, socjolog zasobów ludzkich i karier zawodowych, autorka bloga socjopatka.pl. W rozmowie ze „Szczęśliwym socjologiem” poruszyliśmy wiele tematów, dotyczących edukacji, rozwoju, budzenia w sobie chęci do działania, czytania książek, „slow life” i miłości do zwierząt. Zapraszamy do lektury.

 • Zleceniobiorca czy pracownik
  Zlecenie od stosunku pracy odróżnia przede wszystkim podstawa prawna. Przepisy regulujące stosunek pracy zawarte są w Kodeksie pracy oraz dodatkowych aktach prawnych z zakresu prawa pracy. Jaka zatem ustawa reguluje umowę zlecenia?

 • Działalność nierejestrowa – co warto wiedzieć?
  Jednym z najważniejszych celów „Konstytucji Biznesu”, wprowadzonej w 2018 roku, jest rozwój przedsiębiorczości, m.in. przez ułatwienie pierwszych kroków w biznesie i zmniejszenie obowiązków związanych z drobną działalnością. Służy temu działalność nierejestrowa, którą umożliwia Prawo przedsiębiorców. Jakie są korzyści z tej formy działalności i jakie warunki należy spełnić, by móc ją prowadzić?

 • Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD]
  Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

 • Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD]
  O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.