Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny osoby bezrobotnej
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-08-10
Jednym z praw, jakie nabywa osoba bezrobotna jest prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Bezrobotny może również zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny.
Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy, oprócz tego, że sama jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, może do takiego ubezpieczenia zgłosić niektórych członków rodziny.
Kogo można zgłosić jako członka rodziny?
Osoba bezrobotna może zgłosić:
- swoje dziecko, dziecko męża lub żony, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole lub zakładzie kształcenia nauczycieli lub odbywa kształcenie w uczelni lub szkole doktorskiej – do skończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku.
- swojego męża lub swoją żonę,
- wstępnych (przodków, np. rodziców, dziadków itp.), którzy pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dziadkowie mogą zgłosić wnuka tylko wtedy, gdy żaden z jego rodziców nie jest:
- objęty obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym,
- uprawniony do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek,
- objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Wyrejestrowanie członka rodziny
O obowiązku wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny bezrobotny informuje płatnika składek (urząd pracy) w ciągu 7 dni od ustania uprawnień do takiego zgłoszenia. Zgłoszenie do wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego następuje, m.in. gdy:
- został on zgłoszony do tego ubezpieczenia z innego tytułu (m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia, podjął działalność gospodarczą, zarejestrował się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna);
- dziecko ukończyło naukę w szkole i ma ukończone 18 lat, a nie ma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innego traktowanego na równi;
- dziecko skończyło 26 lat, chyba że posiada ono wskazane wyżej orzeczenie.
Jeśli bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy (także z ubezpieczenia zdrowotnego) członkowie rodziny, których zgłosił, także zostaną wyrejestrowani.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 67)
Źródła: ZUS, Grodzki Urząd Pracy w Krakowie.
Zobacz podobne artykuły:

Składki odprowadzane za osobę bezrobotną Rejestracja w urzędzie pracy ma na celu wsparcie osoby bezrobotnej w podjęciu zatrudnienia. Chęć uzyskania statusu osoby bezrobotnej nie może być podyktowana wyłącznie potrzebą posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź, jakie składki odprowadza urząd pracy za zarejestrowaną osobę bezrobotną.

Doradca klienta dla osoby bezrobotnej Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo, a kiedy możesz się ubezpieczyć dobrowolnie? Odpowiadamy.

Renta z tytułu niezdolności do pracy Renta jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym regularnie przez instytucję ubezpieczeniową (ZUS) osobom, które są czasowo lub stale niezdolne do wykonywania pracy zawodowej. Jakie są rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy i kto może się o nie ubiegać?

Jak napisać skuteczny biznesplan? Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Sam pomysł na biznes, to dopiero początek drogi. Okazuje się, że skuteczny biznesplan to połowa sukcesu. Sprawdź, jak go stworzyć!

Świadczenia pieniężne z urzędu pracy Osoby bezrobotne rejestrując się w powiatowych urzędach pracy, mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium i świadczenie dla rolników zwalnianych z pracy są wsparciem pieniężnym oferowanym przez urzędy pracy osobom bezrobotnym.

Zasiłek macierzyński z urzędu pracy? Planujesz rejestrację w urzędzie pracy i jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie świadczenia Ci przysługują!

Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.